11 مهر 1402
logo

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی

مطالب آموزشی 

فشارخون

فشارخون
افزایش دو برابری شیوع جهانی فشارخون طی سه دهه اخیر و ناآگاهی نیمی از مبتلایان،  نشان دهنده لزوم مقابله با این چالش جهانی است. در ایران نیز با وجود روند فزاینده کنترل و درمان طی سال های اخیر، شیوع 42% پرفشاری خون در بزرگسالان، گسترش پوشش همگانی سلامت را می طلبد.
مقایسه شیوع، تشخیص، درمان و کنترل فشار خون بالا طی سه دهه گذشته نشان داده است که تعداد بزرگسالان (79-30 ساله) مبتلا به فشار خون در سراسر جهان دو برابر شده است.
با وجود تشد ساده و درمان نسبتا آسان با داروهای ارزان قیمت، تقریباً نیمی از افراد مبتلا به فشارخون (41درصد از زنان و 51 درصد از مردان) در سراسر جهان در سال 2019 از وضعیت خود بی خبر بوده اند و بیش از نیمی از زنان و حدود 60 درصد از مردان مبتلا به این بیماری تحت درمان قرار نگرفته اند.
کاهش مصرف نمک و افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات، در کنار ارتقای تشخیص از طریق گسترش پوشش همگانی بهداشت و مراقبت های اولیه و اطمینان از دسترسی بی وقفه به داروهای موثر برای کاهش اپیدمی فشار خون در کشورهای با درآمد کم و متوسط از سیاست هایی است که به کنترل فشارخون کمک می کند.
در ایران از طریق گسترش پوشش همگانی سلامت و تقویت مراقبت های اولیه، شاهد پیشرفت های چشمگیر درمان و کنترل فشار خون بوده ایم، هرچند شیوع 42 درصدی این عارضه لزوم اقدامات جدی تر را نشان می دهد.

 

کلمات کلیدی
فاطمه  ذاکرحسینی
تهیه کننده:

فاطمه ذاکرحسینی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید
تنظیمات قالب