11 مهر 1402
logo

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی

دانستنی های عمومی 

مکانیسم مشترک لیکوپن و استاتین ها در کاهش کلسترول خون

استاتین ها داروهای مهار کننده آنزیم مسئول ساختن کلسـترول، 3 هیدروکسـی 3 -متیـل گلوتاریـل کـوآنزیم A ردوکتـاز (CoA-HMG (می باشند که سـنتز کلسـترول را در کبـد کـاهش مـی دهنـد. کـه ایـن گـروه شـامل سیمواسـتاتین، اتوراستاتین، لوواستاتین و غیره می باشد. اگر چه استاتین ها داروی بسیار موثر در کاهش کلسـترول خـون مـی باشـد ولـی اثرات منفی آن شامل، درد عضلات، ضعف عضلانی و نوروپاتی در بعضی از بیماران مشاهده می شود. گوجه فرنگی علاوه بر اینکه حاوی مواد مغذی مفید از قبیل فولات، ویتامین A ،ویتـامین C ،ویتـامین E و فیتـو کمیکـال های از قبیل پلی فنول ها می باشد، همچنین حاوی یک پیگمان طبیعی به نام لیکوپن می باشد. لیکـوپن، یـک کاروتنوئیـد مسئول رنگ قرمز گوجه فرنگی، هندوانه و همچنین گریپ فورت صورتی می باشد. به طور کلی میوه های رسیده بـا رنـگ قرمز پر رنگ و سبزیجات حاوی لیکوپن هستند. پختن و فرآوری همچنین محتوای لیکوپن و زیست دسترسی آن را افزایش می دهد. چربی غذایی جذب لیکوپن را از طریق افزایش تولید صفرا برای تشکیل مسیل های صفراوی افـزایش مـی دهـد. میزان جذب لیکوپن در انسان 30-10 %است. میزان لیکوپن در هر گرم گوجه فرنگی تازه و هندوانه به تـر تیـب 42-8/8 و 72-23 میکروگرم می باشد.

سطح پایین ویتامین D با کاهش بافت عضله اسکلتی اندام ارتباط دارد

ویتامین D مهمترین تنظیم کننده هموستاز استخوان و بافت ماهیچه می باشد. مطالعه ای کوهورت با 6 سال پیگیری توسط Liuو همکارانش اخیرا نشان داد سطوح پایین 25 هیدروکسی ویتامین D با کاهش بافت ماهیچه عضله اسکلتی و قدرت عضلانی در افراد میانسال و همسن همراه است که این ارتباط مستقل از ریسک فاکتورهای دیگر از جمله دریافت پروتئین، التهاب و رژیم غذایی بود. اگرچه از دست دادن بافت ماهیچه (سارکوپنی)، با افزایش سن اتفاق می افتد. با این وجود، سبک زندگی و فاکتورهای دیگر نیز بر بروز آن اثر دارند، که از این جمله می توان به ویتامین D اشاره کرد. در واقع رسپتورهای ویتامین D) VDR (در بافت ماهیچه وجود دارند و مطالعات قبلی نیز ارتباط بین پلی مورفیسم رسپتور ویتامین D و آسیب قدرت عملکردی بزرگسالان را تائید کرده اند و نقش ویتامین D در حفظ توده عضلانی و احتمالا نقش محافظتی آن در جلوگیری از سارکوپنی را پیشنهاد داده اند. Ceglia و همکارانش نشان دادند مکمل یاری ویتامین D ،غلظت VDRرا تا 30 %در بافت ماهیچه و اندازه فیبر های ماهیچه ای را تا 10%در زنان مسن با محدودیت حرکتی و کمبود ویتامین D افزایش می دهد.

 آمنوره یا روی ندادن عادت ماهانه

آمنوره یا روی ندادن عادت ماهانه، در بسیاری از اوقات مساله نگران کنندهای نیست. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک بیماری یا مساله پزشکی مسوول آن باشد که باید پیدا و درمان شود .به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامانه، عادت ماهانه بعضی دخترها در سنی که انتظار میرود، شروع نمیشود و دلایل متعددی هم وجود دارد که بعضی از زنها در مقطعی خاص از زندگیشان، با قطع خونریزی عادت ماهیانه روبرو میشوند .برای نمونه، پریود در دوره بارداری، شیردهی یا بعد از یائسگی قطع میشود. بعضی از روشهای پیشگیری از بارداری هم ممکن است عادت ماهانه را به طور موقت قطع کند .انواع آمنوره اولیه به دیر شروع شدن عادت ماهانه در دخترها گفته میشود که زیاد شایع نیست و برآورد میشود از هر 300 دختر، یکی با آن روبرو میشود. سن معمول آغاز پریود در دخترها 12 سال است اما در بعضیها دیرتر یا زودتر اتفاق می افتد. آمنوره ثانویه وقتی است که قبلاً پریودهای منظم داشتهاید ولی اکنون عادت ماهانهتان مدتی است که قطع شده. برآورد میشود از هر 25 زن، یک نفر در مقطعی از زندگیاش با این مساله روبرو شود. این اتفاق بیشتر در بین دختران نوجوان و زنان جوان و به خصوص ورزشکاران حرفهای، ژیمناستها یا رقصندهها شایع است.
 

دور پودرهای پروتئینی را خط بکشید

نگاه فوق تخصص غدد و متابولیسم دور پودرھای پروتئینی خط بکشید دکتر محمدرضا مهاجر تهرانی/استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به طورکلی کاهش وزن با محدودیت موادغذایی پرکالری و ورزش کاملا مورد تایید است و آقای تهرانی در کاهش وزنش موفق بوده اما روش کاهش وزنشان مورد بحث است.
نگاه فوق تخصص غدد و متابولیسم دور پودرھای پروتئینی خط بکشید دکتر محمدرضا مهاجر تهرانی/دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران به طورکلی کاهش وزن با محدودیت موادغذایی پرکالری و ورزش کاملا مورد تایید است و آقای تهرانی در کاهش وزنش موفق بوده اما روش کاهش وزنشان مورد بحث است. در گذشته رژیم کاهش وزن با مصرف مواد پروتئینی مرسوم بود اما به دلیل عوارضش منسوخ شد. مصرف قند و چربی نباید قطع یا شدیدا محدود شود. بسیاری از ویتامین ها محلول در چربی اند و تامین انرژی برای مغز تنها از طریق گلوکز که نوعی قند ساده است، صورت می گیرد بنابراین رژیم غذایی ایشان قاعدتا باید زیر نظر یک متخصص تغذیه اصلاح شود. این را هم بگویم که برخلاف تصور رایج، آب کرفس ویژگی خاصی برای کاهش وزن ندارد ولی توصیه می شود برای کاهش وزن از فیبرهای غذایی مانند سبزیجات و برخی میوه های کم کالری و حجیم استفاده شود. آب کرفس معجزه نمی کند و هیچ جای دنیا ماده غذایی معجزه گری برای کاهش وزن وجود ندارد. استفاده از پودرهای پروتئینی، مواد نیروزا، مواد آنابولیزان و هورمون های آندروژنی مانند تستوسترون که بین ورزشکاران استفاده می شود را نیز تایید نمی کنم. این مواد فوق العاده خطرناک اند و گاهی عوارض جبران ناپذیری مانند صدمه های کبدی، افزایش آنزیم های کبد و لخته شدن خون در عروق بدن دارند. ما اخیرا موردی داشتیم که فردی در اثر استفاده از این مواد، خون در وریدهای مغزی اش لخته شده بود که یک بیماری فوق العاده خطرناک است. مواد آنابولیزان، مواد نیروزا، هورمون های آندروژنی، تستوسترون و پودرهای پروتئینی که برای عضلانی شدن بدن در ورزشگاه ها استفاده می شود به هیچ عنوان مجوز وزارت بهداشت را ندارد و مصرفشان خطرناک است. به ایشان توصیه می کنم به هیچ وجه از پودرهای پروتئینی و مواد آنابولیزانی که در ورزشگاه مصرف می شود، استفاده نکند، ورزش را به همان شیوه سابق ادامه دهد اما رژیم غذایی اش را اصلاح کند.
 

چهل سال به بالا بیشتر مراقب این علائم باشند

چھل ساله ھا بیشتر مراقب این عالئم باشند محمد پژوهی متخصص داخلی، فوق تخصص غدد و استاد علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: نارسایی غده فوق کلیه به علت های مختلف ایجاد می شود، از جمله آن عفونت های مختلف بدن یا غده های مختلف که ممکن است خود به خود به وجود بیاید و یا غده های سرطانی که از جایی دیگر به این قسمت پخش می شود . یکی از مهمترین هورمونهایی که در بدن ترشح می شوند هورمون کرتیزول و آلدوسترون است که هردو تنظیم آب و الکترولیتهای بدن را به عهده دارند یک مقدار سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند که وقتی با اختلال مواجه شوند، آب و الکترولیت بدن به هم می خورد، فشار خون شدیدا پایین می آید که اگر حاد باشد بیمار ممکن است ظرف چند ساعت جان خود را از دست بدهد. پژوهی درباره علائم این نارسایی گفت: کاهش شدید فشار خون، تغییر رنگ پوست، لاغری بیش از حد و همچنین ضعف شدید از علائم وجود این بیماری است. اما به این معنا نیست که افراد چاق دچار این بیماری نمی شوند، بلکه افراد چاقی که به این بیماری مبتلا می شوند، بسیار ضعیف و لاغر می شوند، زیرا آب بدن از دست می رود و سوخت و ساز دچار مشکل می شود. پژوهی اذعان داشت: بیماری زمینه ای وجود ندارد که منجر به آلدوسترون شود، ارث و تغذیه هم بسیار کم تاثیر است و بیشتر اکتسابی است. وی گفت: عکس، MRI و سی تی اسکن از عروق فوق کلیه و همچنین آزمایش های هورمونی و تستی که از طریق دارو انجام می شود که در این تست دقت می شود که آیا غده تحریک می شود یا خیر، از راههای تشخیصی این بیماری است، که اگر با دارو تحریک شد بیانگر این است که یعنی هورمون ترشح می کند، اما اگر هورمون ساخته نشده متوجه می شویم این بیمار نارسایی غده فوق کلیوی دارد. راه درمانی که برای این بیماران صورت می گیرد، این است که هورمونهایی که بدن نمی تواند بسازد از بیرون به صورت دارو به آنها داده می شود و چون معولا این غده ها به طور کال از بین می روند و قابل برگشت نیستند، پس بیمار باید تا آخر عمر استفاده کند. این متخصص در رابطه با سن شیوع این بیماری گفت: معمولا سنین بین پانزده تا شصت سالگی به این بیماری مبتلا می شوند که حداکثر شیوع بین چهل تا پنجاه و پنج سالگی است.
 
 

تغییر در تعریق را جدی بگیرید 

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی آنا گفت: تعریق به تولید مایعی به نام عرق در سطح پوست گفته می‌شود که ترشح آن برای جلوگیری از ورود میکروب به بدن و ترک خوردگی پوست مفید است.
 
وی افزود: افزایش ترشح و تعریق می‌تواند به دنبال افزایش عملکرد غدد درون ریز و متابولیسم، غده تیروئید و یا غده هیپوفیز رخ دهد البته برخی خانم‌ها نیز در سنین یائسگی دچار افزایش تعریق می‌شوند.
 
این فوق تخصص غدد و متابولیسم در ادامه یادآور شد: افرادی که دچار افزایش تعریق به خصوص در فصول سرد سال می‌شوند، باید از نظر بیماری‌های اعصاب سمپاتیک و تیروئید مورد بررسی قرار بگیرند، بنابراین افراد باید توجه داشته باشند هنگام افزایش تعریق حتما به پزشک مراجعه کنند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر در میزان تعریق را یک علامت بسیار جدی دانست و گفت: برای مثال کاهش تعریق در پاها موجب خشک شدن پوست و احتمال بروز زخم دیابتی می‌شود و یا افزایش تعریق در دست‌ها می‌تواند نشان از بروز بیماری‌های اعصاب باشد.
 
هورمون استروژن پایین در زنان، چه خطراتی به دنبال دارد؟پایین بودن هورمون استروژن در زنان باعث یائسگی زودرس می شود. خانم ها به طور طبیعی در سن 50 سالگی دچار یائسگی می شوند؛ اگر زودتر از این به هر دلیلی مانند جراحی تخمدان، رادیو تراپی یا بیماری های خودایمن تخمدان از بین برود و استروژن ترشح نکند باعث می شود فرد در سنین پایین تری دچار پوکی استخوان و یائسگی زودرس شود. متعاقب این مشکل گفته شده پوکی استخوان ایجاد شده و فرد مستعد شکستگی های استخوانی در ناحیه مهره ها، ستون فقرات، لگن یا ساعد می شود که محل های شایع ناشی از شکستگی پوکی استخوان هستند. از کودکی تا سن 35 تا 40 سالگی تراکم استخوان ما افزایش پیدا می کند تا به حداکثر افزایش می رسد و بعد از آن کاهش پیدا می کند. وقتی خانم ها به سن 50 سالگی می رسند کاهش تراکم استخوان با شیب تندتری اتفاق می افتد و مستعد پوکی استخوان هستند.

هورمون استروژن پایین در زنان، چه خطراتی به دنبال دارد؟

پایین بودن هورمون استروژن در زنان باعث یائسگی زودرس می شود. خانم ها به طور طبیعی در سن 50 سالگی دچار یائسگی می شوند؛ اگر زودتر از این به هر دلیلی مانند جراحی تخمدان، رادیو تراپی یا بیماری های خودایمن تخمدان از بین برود و استروژن ترشح نکند باعث می شود فرد در سنین پایین تری دچار پوکی استخوان و یائسگی زودرس شود. متعاقب این مشکل گفته شده پوکی استخوان ایجاد شده و فرد مستعد شکستگی های استخوانی در ناحیه مهره ها، ستون فقرات، لگن یا ساعد می شود که محل های شایع ناشی از شکستگی پوکی استخوان هستند. از کودکی تا سن 35 تا 40 سالگی تراکم استخوان ما افزایش پیدا می کند تا به حداکثر افزایش می رسد و بعد از آن کاهش پیدا می کند. وقتی خانم ها به سن 50 سالگی می رسند کاهش تراکم استخوان با شیب تندتری اتفاق می افتد و مستعد پوکی استخوان هستند.
یکی دیگر از علائم کاهش استروژن وجود چین و چروک های صورت در خانم ها است؛ بنابراین اگر در سنین پایین تر دچار یائسگی شوند ممکن است چین و چروک های صورت به واسطه کاهش چربی زیر پوستی تشدید پیدا کنند.  همینطور ممکن است بیمار دچار قاعدگی نشود و مشکلاتی از این نظر را برای فرد ایجاد کند، کسانی که یائسگی زودرس پیدا می کنند، مستعد بیمار های قلبی – عروقی هم هستند.
 
درمان به چه صورت است؟
 
اگر تشخیص داده شود درمان هورمونی یعنی جایگزین کردن استروژن و پروژسترون است که عادت ماهانه فرد و شادابی پوست فرد باز می گردد. همچنین ریزش مو تا حدودی برطرف می شود و همینطور از پوکی استخوان هم تا حدودی جلوگیری می شود.
خانم هایی که دچار کاهش استروژن می شوند دچار گرگرفتگی، تعریق، تپش قلب شدید هم می شوند که تحمل آن سخت است که به خاطر کمبود استروژن این اتفاق می افتد. وقتی هورمون استروژن جایگزین می شود حالت فلاشینگ یا گرگرفتگی برطرف می شود. در سنین بالای 50 سال تمایل نداریم که هورمون ها را به خاطر عوارضی که وجود دارد ادامه دهیم ولی به حد محدود ادامه می دهیم و بعد به تدریج دوز دارو را کم و بعد قطع می کنیم. همچنین هرچه زودتر درمان صورت گیرد، پاسخ دهی بهتر خواهد بود.
 

افزایش چاقی

چرا علی رغم تورم و گرانی چاقی افزایش پیدا کرده است؟
این طور نیست که چاقی در افرادی که تغذیه نامناسب دارند، کم باشند. گاهی اوقات در این افراد بیشترمی شود چون به فست فودها  و غذاهای ارزان قیمت تر روی می آورند و فعالیت فیزیکی آن ها ممکن است کاهش پیدا کند. همان طور که گفته شد دو سوم دیابتی ها در کشورهای با درآمد متوسط و پایین هستند.

 

 

دیابت مرزی چیست؟

پره دیابت، پیش دیابت یا دیابت مرزی یک مرحله قبل از دیابت است.
در دیابت مرزی اگرچه سطح قندخون بالاتر از حد طبیعی است؛ اما انقدر بالا نیست که به آن دیابت گفته شود. درمان به موقع دیابت مرزی می تواند از دیابت نوع 2 جلوگیری کند!
بهتر است آزمایشات غربالگری را جدی بگیرید.

 

تعداد ضربان قلب نرمال چقدر است؟

 
ضربان قلب بسته به شرایط و سن افراد متفاوت است. مثلا در بزرگسالان در حالت استراحت این عدد بین 60 الی 100 ضربه است.
 
اما ضربان قلب در جوانان به دلیل فعالیت بیشتر بین 95 الی 170 ضربه است.
 
افراد سالمند چون حساس هستند باید مرتب مورد بررسی قرارگیرند اما به طور معمول ضربان قلب:
 
درسنین 60 تا 65، حدود 80 تا 136
 
در سنین 65 تا 70، حدود 78 تا 132
 
و بیش از 70سالگی 75 تا 128 ضربه است.
 

علائم بیماری هاشیموتو چیست؟

وقتی سلول های سیستم ایمنی به هورمون های تیروئید حمله کرده و باعث تولید کمتر هورمون تیروئید می-شوند، این بیماری رخ می دهد.
علائم اصلی این بیماری:
خستگی
افزایش وزن
تغییرات مزاجی
تغییرات پوستی
مشکلات تمرکز
پریودهای نامنظم
مشکلات گوارشی
عدم تحمل سرما
تورم در ناحیه گردن
حساسیت به گردوغبار
درصورت دیدن این علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 
 
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید
تنظیمات قالب