دانشگاه علوم پزشکی تهران

1395/07/11 | Creator: 56

هفته ملی سلامت سالمندان، با شعار "نه علیه هرگونه تبعیض سنی" از چهارم مهر آغاز شده و تا دهم مهر، ادامه می یابد.

سالخوردگی جمعیت یکی از شاخص های سلامتی است که بدلیل طول عمر بیشتر و مرگ و میر کمتر نشانگر وضعیت سلامتنی مطلوب در جمعیت یک کشور است که امروزه برای جوامع یک موفقیت بهداشتی درمانی محسوب میشود.

براساس آخرین آمار سرشماری سال 1390، قریب به 2/8 درصد (بیشتر از 6میلیون نفر) از جمعیت کشورمان را سالمندان 60سال به بالا تشکیل می‌دهند. بنابراین ایران نیز مانند سایر کشورها درحال تغییر الگوی جمعیتی به سمت پیرشدن است، اما تفاوت اصلی در این میان، شتاب بالای پیر شدن جمعیت در ایران است. به‌طوری که انتظار می‌رود که در 11 سال آینده یعنی تا سال 1406 جمعیت 60سال و بالاتر کشور به 10درصد برسد. این تغییر هرم جمعیتی تعابیر دیگری نیز دارد،ازیک سو باید با افزایش تعداد سالمندان،هزینه های درمانی و بهداشتی و نیز نیاز به خدمات درمانی هم بیشتر شود .از سوی دیگر سالمندان چون جزء جمعیت فعال در آمد زای جامعه محسوب نمی شوند و غالبا نیازها یی دارند که بابقیه افراد جامعه متفاوت است بنابراین باید حتما برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.

با پیر شدن هرم سنی جمعیت کشور ایران، نیازهای مراقبتی و درمانی، شبکه‌ها وبرنامه‌های حمایت اجتماعی از سالمندان و مراقبین آنان، خانه‌های امن، خانه های سالمندان یا مراکز نگهداری استاندارد، انواع متفاوت در دسترس خدمات ومراقبت‌های سالمندی، سیستم‌های ایاب و ذهاب استاندارد و مبلمان شهری و شرایط زیست محیطی مناسب جهت سالمندان کشور مورد نیاز است.

یکی از اصلی ترین نیازهای سالمندان حمایت های مراقبتی روزانه و نیز شبانه روزی است بطوریکه مراکز نگهداری روزانه جهت گذراندن اوقات فراغت و رفع انزوا و افسردگی افراد سالمند و همچنین مراکز نگهداری روزانه مختص سالمندان مبتلا به دمانس یا آلزایمر در کشور با بکار گیری پرسنل متخصص دوره دیده و بر اساس استانداردهای جهانی بایستی ایجاد شوند.

همچنین بسیاری از سالمندان مبتلا به بیماریهای مزمن که نیازمند مراقبتهای طولانی مدت هستند امکان مراقبت از انها در منازلشان زیر نظر تیم متخصصین سالمندی وجود دارد از طرفی عده ایی از سالمندان بستری در بیمارستان هنگام ترخیص بدلیل عوارض ابتلا به بیماری و مراقبتهای درمانی پس از ان در منزلشان و یا بدلیل تنها بودن امکان مواظبت از خود و مراقبت در منزل را ندارند و یا مراقبین عضو خانواده انها توانایی مراقبت را ندارند لذا ایجاد وگسترش برنامه مراقبت در منزل یکی از اولویتهای برنامه سالمندان در کشور است که نیازمند عزم ملی وزارت بهداشت و درمان و دیگر سازمان های مسئول است.

بر همگان آشکار است که در حال حاضر اکثر تخت های بیمارستانها که بیماران بستری طولانی مدت دارند را افراد سالمند اشغال کرده اند که بیشتر این افراد تحت درمان های تحت حاد قرار دارند و یا افراد سالمند در حال احتضار هستند که بر اساس اصول طب سالمندی و انواع مراقبتهای سالمندی محل یا ستینگ مراقبت از این افراد مراکز نگهداری مراقبتهای پرستاری سالمندی یا همان خانه های سالمندان است که اگر بشکل استاندارد شده در کشور ایجاد و گسترش یابند نه تنها مشکل عدم وجود تخت خالی در بیمارستانهای دولتی را حل خواهند کرد بلکه باری از مشکل مالی خانواده ها و نیز سازمان های بیمه گر را نیز کم خواهد نمود ضمن اینکه اشتغال زایی و بازار کار و تنوع در مراقبت از افراد سالمند را که منجر به کیفیت زندگی انان خواهد گردید را نیز بدنبال خواهد داشت.روز شمار هفته سالمند

یکشنبه ۴ مهر " سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمند ساز "

دوشنبه ۵ مهر ماه " سالمندمستقل،فعال و بانشاط "

سه شنبه ۶ مهر ماه " سالمند و همبستگی در بستر خانواده"

چهارشنبه ۷ مهر ماه "سالمند و سبک زندگی سالم"

پنجشنبه ۸ مهر ماه " سالمند، حقوق شهروندی و قانون "

جمعه ۹ مهرماه "سالمند، ارزشهای فرهنگی، دینی و تکریم منزلت آنان "

شنبه ۱۰ مهر ماه روز " سالمند و عدم تبعیض سنی"

Keywords