دانشگاه علوم پزشکی تهران

1394/01/16 | Creator: 103

دهکده دیابت به همت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و با همکاری شرکت نوونوردیسک پارس، شهرداری تهران و انجمن دیابت ایران با حضور نمایندگان مجلس و مسئولان حوزه بهداشت و درمان روز چهارشنبه 21 آبان ماه 1393 در پارک آب و آتش افتتاح شد و به مدت 5 روز آماده ارائه خدمات رایگان پزشکی به مردم خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی EMRI پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم - درمراسم افتتاح این دهکده، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی ‌فرد نایب‌ رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر باقر لاریجانی رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان و صاحبنظران حوزه سلامت حضور داشتند.

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی ‌فرد در حاشیه افتتاح دهکده دیابت اظهار داشت: از آنجایی که بیماری دیابت عوارض زیادی دارد و حدود 4 میلیون نفر از جمعیت ایران مبتلا به دیابت هستند، برپایی دهکده دیابت اقدام موثری برای درمان و تحول در حوزه بیماری‌های دیابت است و باید ارتباط مردم با دست‌اندرکاران پیشگیری از این بیماری هموار شود، وی با اشاره به اصلاح نظام سلامت کشور افزود: اصلاح نظام سلامت یکی از ارکان مهم قانون برنامه توسعه کشور و از سیاست‌هایی است که مقام معظم رهبری ابلاغ داشته است.

نایب رئیس مجلس EMRI خاطرنشان کرد: ارتقای بخش سلامت در کشور از سیاست‌هایی ست که دولت و مدیران ارشد باید به آن اهتمام ورزند و سهم بیمار در هزینه‌های درمان باید به کمتر از 30 درصد کاهش یابد و هزینه درمان به معضلی برای آنها تبدیل نشود.

دکتر باقر لاریجانی رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم نیز با اشاره به شیوع 9 درصدی دیابت در کشورگفت: پیش بینی می‌شود طی دو دهه آینده این میزان به 12 درصد افزایش یابد و اين موضوع هزينه‌هاي درماني بيشتري را به سيستم سلامت تحميل مي‌کند. وی در ادامه خاطر نشان کرد : سالانه 400 میلیارد دلار در دنیا صرف دیابت و عوارض آن می‌شود که طی بیست سال آینده 100 درصد افزایش خواهد یافت. این بیماری یکی از چالش‌های اساسی حوزه سلامت است که باید با رعایت سبک زندگی و تغذیه سالم، فعالیت بیشتر و استرس کمترو پرهیز از دخانیات آن را کنترل کرد.

دکتر لاريجاني EMRI گفت: دهکده ديابت يک حرکت نمادين است براي اينکه در زمينه ديابت بتوانيم اطلاع‌رساني‌هاي لازم را به مردم داشته باشيم. EMRI

وي گفت: اين دهکده به مدت 5 روز آماده ارائه خدمات رايگان پزشکي شامل انجام تست قند خون و چشم و آموزش‌هاي لازم در زمينه ورزش و تغذيه به مردم است.

دکتر حمیدرضا آقایی میبدی، فوق تخصص غدد و متابولیسم و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در حاشیه افتتاح دهکده دیابت در گفتگو با واحد روابط عمومی پژوهشگاه خاطرنشان کرد: محققان این پژوهشگاه در راستای کمک به درمان بیماری دیابت به روشهای نوین طرح های تحقیقاتی متعددی را پیگیری می‌کنند که البته این قبیل روش‌ها در کشورهای خارجی نیز در مرحله تحقیقاتی ست و راهی طولانی تا کاربرد عمومی آنها باقی است.

وی با اشاره به EMRI این که 50 درصد دیابتی‌ها ممکن است علائم چندان بارزی نداشته باشند، پرادراری، پرخوری، پرنوشی و احساس خستگی زیاد را از نشانه‌های هشداردهنده ابتلا به دیابت عنوان و به میانسالان بالای 45 سال و افراد جوانتر که ریسک فاکتورهای این بیماری یا سابقه فامیلی دیابت را دارند توصیه کرد نسبت به انجام تست‌های ساده اندازه گیری قند خون به صورت سالانه یا هر چند سال EMRI یکبار اقدام کنند.

این عضو پژوهشگاه علوم غدد با اشاره به شیوع نسبتا بالای دیابت در کشور و بی اطلاعی بسیاری از مبتلایان به این بیماری اظهار داشت: دیابت، بیماری ای است که درمان موثری نداشته و باید با رعایت اصول تغذیه‌ ای و الگوی زندگی سالم مثل رفع چاقی، تغذیه مناسب، پایش مستمر قند خون، تحرک کافی، ترک دخانیات و مصرف به هنگام داروهای تجویزی کنترل شود. آمارهای جهانی نشان می‌دهد با وجود این که اغلب بیماران پس از تشخیص دیابت در ابتدا پیگیر کنترل آن هستند ولی در عمل تنها 5 تا 10 درصد دیابتی‌ها موفق می‌شوند که در درازمدت نکات ضروری برای کنترل بیماری را رعایت کنند.عکس و خبر: فیروزه حا جی پور
 


Keywords