دانشگاه علوم پزشکی تهران

1392/02/22 | ایجاد کننده: 89

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب چیست؟

هر ضربان قلب با یک تکانه الکتریکی از سلول‌های تخصص یافته‌ای که در حفرۀ بالایی سمت راست قلب واقع شده‌اند، شروع می‌شود. این تکانۀ الکتریکی سپس به سایر قسمت‌های قلب هدایت شده و باعث انقباض قلب و پمپ خون توسط آن می‌شود. این امواج الکتریکی که از قلب هدایت می‌شوند، در سطح پوست هم قابل تشخیص می‌باشند.بسیاری از شرایط و مشکلات قلبی بر الگوی طبیعی نوار قلب تأثیر می‌گذارند که با استفاده از نوار قلب، پزشک الگوی این علائم را بررسی می‌کند.نوار قلب جهت ارائه گزارش از ریتم قلب استفاده می‌شود. پزشک شما می‌تواند مشکلات قلبی را از طریق تفسیر الگوی ضربانات قلب تشخیص دهد.در نوار قلب چه مواردی مشخص می‌شود؟1- تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربانات قلب

2- ضخیم شدگی عضلات دیوارۀ قلب در اثر فشار خون بالا یا سایر بیماری‌ها

3- شواهد حملۀ قلبی اخیر و اثرات بر جای مانده از حملات قلبی گذشته

4- نواحی از قلب که خون‌رسانی کافی ندارند

5- شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن

روش انجام نوار قلبگرفتن نوار قلب در حالت استراحت، یک فرآیند بدون درد است که کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد. هیچ آمادگی قبلی خاصی برای انجام این اقدام تشخیصی مورد نیاز نمی‌باشد مگر این‌که پزشک دستورات خاصی داده باشد.برای انجام این تست برچسب‌های کوچکی بر روی قفسۀ سینه، مچ دست و قوزک پا چسبانیده می‌شوند.این برچسب‌ها از طریق کابل‌هایی به دستگاهی که فعالیت الکتریکی قلب را ضبط می‌کند، وصل می‌شوند. سپس گزارش ضربانات قلب بر روی کاغذ چاپ می‌شود و در اختیار پزشک قرار می‌گیرد. یک نوار قلب کامل از 12 منظر یا دید‌گاه ضربانات قلب را نشان می‌دهد.

فواید نوار قلبنوار قلب یک تست ساده و کم هزینه است که اطلاعات زیادی در مورد عملکرد قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد این تست به تشخیص سریع حملۀ قلبی کمک می‌کند به نحوی که پس از تشخیص می‌توان درمان را به سرعت شروع کرد. از طریق نوار قلب عملکرد الکتریکی قلب و اختلالات آن مشخص می‌شود و پزشک مشخص می‌کند که آیا جهت کنترل الگوی ضربانات قلب نیاز به مصرف دارو یا استفاده از وسایل جانبی مانند ضربان‌ساز خارجی می‌باشد یا خیر.

ممکن است پوست به‌دلیل چسبانیدن برچسب‌های کوچک کمی آزرده شود، اما هر نوع آزردگی پس از برداشتن چسب‌ها سریعاً از بین می‌رود.جهت مشاهده كتابچه بيماري هاي قلبي عروقي وديابت بر روي قلب كليك كنيد.

کلمات کلیدی

emrc،emri