دانشگاه علوم پزشکی تهران

1392/11/12 | ایجاد کننده: 103

دیابت، قلب را مریض می‌کند:

احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در بیماران مبتلا EMRI به دیابت، دو برابر سایر افراد می باشد. در مبتلایان به دیابت، بیماری قلبی می تواند سریع‌تر پیشرفت کند. دیابت موجب سخت شدن رگ ها می شود که به نام آترواسکلروز خوانده می شود. این اتفاق وقتی رخ می دهد که میزان کلسترول خون بسیار زیاد شود. یک بیمار دیابتی باید علائم هشداردهنده انواع بیماری های قلبی را که نیاز فوری مراجعه به پزشک را دارد، بداند شما حتما چیزهایی راجع به HDL و LDL شنیده اید. LDL که به نام کلسترول بد معروف است، کلسترول را از طریق گردش خون به محل های مورد نیاز می برد. HDL که به نام کلسترول خوب معروف است، کلسترولی که استفاده نمی شود را به کبد حمل می کند.

 

مقدار زیاد کلسترول باعث ایجاد پلاک هایی در عروق خونی می شود. این پلاک ها باعث می شوند که عروق خونی نازک تر از حد معمول شوند و انعطاف پذیری شان کم گردد. در نتیجه خطر لخته خونی، حمله قلبی و سکته مغزی زیاد می شود.

مبتلایان به دیابت باید مراقب کلسترول خونشان باشند:

                 
وقتی فردی مبتلا به دیابت است، وجود قند در خون باعث چسبنده شدن LDL می شود. همین چسبنده بودن LDL سبب تجمع زیاد کلسترول در دیواره عروق خونی می گردد. به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت باید همیشه مواظب کلسترول خونشان باشند و از داروهایی پایین آورنده کلسترول استفاده کنند.

 

علائم هشدار دهنده حمله قلبی:

  

- فشار، سنگینی و احساس پری و یا درد در قفسه سینه - ناراحتی در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک و یا معده - تنگی نفس - عرق سرد، تهوع و یا سبکی سر


 چگونه میزان کلسترول خون را پایین بیاوریم؟

- تغذیه درست - از مصرف چربی های اشباع دوری کنید، از قبیل: چربی گوشت، روغن نباتی جامد، کره، مارگارین، روغن نارگیل و روغن خرما. - در هنگام پخت و پز غذا از روغن کمتری استفاده کنید. - نان ها و غلات سبوس دار را مصرف کنید. - از مصرف محصولات ساخته شده با آرد سفید اجتناب کنید. - لبنیات کم چرب را مصرف کنید. - گوشت قرمز را کمتر مصرف کنید. بیشتر ماهی، مرغ بدون پوست و دیگر منابع غذایی پروتئین از قبیل: لوبیا و سویا را مصرف کنید. - میوه ها و سبزیجات را زیاد مصرف کنید.

 

دیگر کارهایی که می توانید انجام دهید، شامل:

حداقل 30 دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشید. - سیگار کشیدن را ترک کنید. - به طور منظم با پزشک خود در تماس باشید. - داروهای پایین آورنده کلسترول را که پزشک تجویز نموده است را مصرف کنید. یک بیمار دیابتی باید علائم هشداردهنده انواع بیماری های قلبی را که نیاز فوری مراجعه به پزشک را دارد، بداند.
فایل ضمیمه
کلمات کلیدی