Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/20 | ایجاد کننده: Admin

آنفولانزا نوع A و دیابت

چند EMRI ماهي است که همه گيري آنفولانزا در جهان شروع شده و تاکنون صدها هزار از مردم 200 کشور جهان به اين بيماري مبتلا شده‌اند،آمده است: هر چند تاکنون اين بيماري از نظر باليني کاملا شبيه آنفولانزاي معمولي است و خيلي شديد نبوده و حتي بدون داروي خاصي هم در اغلب موارد بطور کامل بهبود مي‌يابد ولي در بعضي از افراد که بيماري زمينه‌اي خاصي داشته و در شرايط ويژه‌اي به سر مي‌برند، ممکن است شديد تر باشد و حتي منجر به تهديد جان آنها ‌شود. چرا پيشگيري از آنفولانزا در بيماران ديابتي اهميت دارد؟ وجود هر نوع عفونت در بدن فرد ديابتي كنترل قند خون اورا با مشكل مواجه مي كند و احتمال داشتن قند خون با لا در طول روز را افزايش مي دهد و در ديابتي هاي نوع 1 خطر بروز كتواسيدوز را به وجود مي آورد. به همين دليل براي کنترل مناسب قند خون و پيشگيري از عوارض توصيه مي شود از ابتلا به هرگونه عفونت از جمله آنفولانزا پيشگيري شود. با توجه به اين مساله به تمامي افراد مبتلا به بيماري مزمن نظير ديابت، بيماري قلبي و بيماري‌هاي تنفسي توصيه مي شود چنانچه علائم بيماري را در خود مشاهده کردند(تب، سرفه، گلودرد، سردرد) بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنند.

علایم و نشانه ها

نشانه‌هاى قابل ‌انتظار آنفولانزاى خوکی در انسان ها مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است. حمله ناگهانى تب، بی حالی، در خود فرورفتن، بى‌اشتهایى و سرفه کردن. همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوکی دچار سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، کوفتگی و درد مفصل، عطسه‌، ناراحتی تنفسی، سرخ شدن یا التهاب و آبریزش از بینی می‌گردند. در مواردی نیز تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است.

راههای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا نوع A

ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوک بسیار متفاوت با ویروس‌هاى ۱N۱H انسان است، بنابراین واکسن‌های مورد استفاده براى آنفلوانزاى فصلى انسان براى جلوگیری از ابتلا به ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوکی نه در بدن خوک و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی‌کند. بنابراین تا زمان تهیه واکسن این نوع آنفلوانزا بایستی به توصیه های پزشکی و سازمانهای بهداشتی عمل کرد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. در مورد استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا و جلوگیری از شیوع این بیماری، ‌مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای آمریکا عنوان می کند که شواهد علمی کافی در این زمینه وجود ندارد.

رفتار ایمن در اماکن عمومی:

1-ویروس آنفلوآنزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه کلید کامپیوتر به راحتی شما را آلوده می کند. اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده‌اید، آن را به دهان و بینی خود نزنید و در اسرع وقت دستان خود را بشویید.

2-هنگام سلام واحوالپرسی از بوسیدن و در آغوش گرفتن یکدیگر پرهیز کنید.

3-بیهوده به صورت خود دست نزنید. دستهای خود را از غشاهای مخاطی (چشم- دهان - بینی) دور نگه دارید چون ویروس از این راه ها وارد بدن می شود.

4- اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نکنید.

5-در صورت مشاهده علائمی شبیه آنفولانزا، حداقل یک متر از سایرین فاصله بگیرید.

دستهای خود را مرتبا بشویید

1-به دنبال عطسه و سرفه، ذرات و قطرات کوچک ناشی از بیماری منتشر می شود. این ذرات به دستهای ما منتقل شده و در تماس با هرشخص یا وسیله ای بیماری منتقل می شود. شستن دست ها از عوامل موثر در کنترل بیماری است.

2-دستهای خود را قبل از غذا خوردن، بعد از دستشویی رفتن، بعد از استفاده کردن از حوله یا پوشاندن دهان بعد از سرفه یا عطسه بشویید.

3-اگر آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از ژل های تمیزکننده دست استفاده کنید.

 راه صحیح دست شستن

1-جلوي سينگ دستشويي بايستيد در هنگام شستن دست، لباس شما با سينگ تماس پيدا نكند.

2-در صورت امكان جواهرات خود را خارج نمائيد و آن را جاي مطمئن قرار دهيد .

3-آب را با فشار مناسب باز كرده، درجه حرارت را تا گرم شدن آب تنظيم كنيد.

4-دستها و مچ دست را خيس كنيد. دستها را پائين‌تر از آرنج نگه داريد و اجازه دهيد كه آب تا نوك انگشتان دست جريان يابد.

5-به اندازه يك قاشق چايخوري مايع صابون از ظرف برداريد و يا صابون قالبي را شسته و دستها را آغشته كنيد. تمام سطوح دستها را با صابون آغشته كرده و سپس صابون را شسته و جاي آن قرار دهيد.

6-با حركات مالشي محكم و چرخشي، كف و پشت دستها، هر انگشت و سطوح بين انگشتان و بندبند آنها و مچ دست و ساعد را بشوئيد. در انتها، حداقل يك اينچ بالاتر از سطح آلوده را بشوئيد. اگر دستها بطور قابل ملاحظه‌اي كثيف نيستند يك اينچ بالاتر از مچ‌ها را بشوئيد.

7-حركات مالشي را براي 30 ثانيه ادامه دهيد.

8-با ناخن‌هاي يك دست زير ناخن‌هاي دست ديگر و يا با استفاده از خلال چوب تميز كنيد.

9-همه دست را آبكشي كنيد.

10- دستها را خشك كنيد. از انگشتان دست شروع كرده و بطرف بالا و ساعد برويد. از دستمال كاغذي استفاده كنيد و آنرا دور بيندازيد. با استفاده از يك حوله نيز شير دستشويي را ببنديد حوله را بدون تماس با دست تميز ديگر دور بيندازيد.

توصیه های سازمان جهانی بهداشت درصورت ابتلا به بیماری

1-در خانه بمانید: اگر بیمار هستید در خانه بمانید و استراحت فراوان داشته باشید، مایعات فراوان مصرف کنید و مرتب دستهای خود را با آب و صابون بشویید تا دیگران را آلوده نکنید.

2-وقتی عطسه یا سرفه می کنید دهان خود را بپوشانید، اگر دستمال ندارید از شانه یا گودی آرنج خود استفاده کنید تا دستانتان آلوده نشود. (به یاد داشته باشید که یک دست آلوده به عنوان یک منبع انتشار بیماری عمل می کند.) اگر این ذرات به لباس یا یقه شما منتقل شوند خیلی بهتر است از اینکه در هوا و بین افراد دیگر انتشار یابند.

3-افراد خانواده و فامیل از بیماری خود آگاه کنید.

4-در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

تنگی نفس، ضعف و خستگی شدید، سردرد و سرگیجه شدید، استفراغ و تهوع غیر قابل کنترل


کلمات کلیدی

آنفولانزا نوع A