Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: Admin

افراد دیابتی در مواقع بحران چه اقداماتی باید انجام دهند؟

اگر شما مبتلا به دیابت باشید، حتما" از خود سئوال کرده اید که در صورت بروز وقایعی از قبیل سیل، زلزله، طوفان و... چه باید بکنید؟ البته با توجه به تفاوت های فردی نمی توان قانونی کلی صادر کرد. اما امیدواریم پیشنهاداتی که بیان می شوند برای کنترل بهتر قند خون شما حتی در این مواقع نیز کمک کننده باشند:

1-خود را به عنوان فردی دیابتی معرفی کنید. اهمیت این مسئله آن است که مراقبت های مناسب را در زمان مناسب دریافت کنید. در موقع بحران، امدادگران تصمیم می گیرند که هرکس به کجا منتقل شده و چه نوع درمانی را دریافت کند و این تصمیمات بر اساس شدت جراحت و وضعیت بیمار متفاوت است. معرفی شما به عنوان یک بیمار دیابتی، که ممکن است به عوارض دیابت (مانند مشکلات قلبی و کلیوی) نیز مبتلا باشید، شانستان را در دریافت معالجات مناسب به مقدار زیادی افزایش می دهد.

2- در مواقع بحرانی "کم آبی" یک نگرانی عمده ی دیابتی ها بوده و حالتی است که بدنبال هایپرگلیسمی (قند خون بالا) ایجاد می شود. هر زمان که قند خون از مقدار طبیعی بالاتر باشد بدن تلاش می کند با ترشح قند اضافی به داخل ادرار آن را دفع کند. در این حالت مقدار زیادی آب نیز به شکل ادرار و به همراه قند از بدن دفع می شود که می تواند به مرور منجر به "کم آبی" شود مگر اینکه فرد آب از دست داده را با نوشیدن مایعات جبران کند. با پیشرفت "کم آبی"، مشکلات جدی بوجود خواهد آمد بنابر این یکی از نکات مهم در درمان یک فرد دیابتی توجه به جایگزینی مایعات است. البته این مایعات نیز باید کاملا" بهداشتی بوده و حاوی کربوهیدرات (قند) نباشد.

3-افت قند خون (هابپو گلیسمی) نیز ممکن است در افرادی که داروهای پایین آورنده قند خون مصرف می کنند، بوجود آید. یک فرد دیابتی باید در صورت امکان همیشه مواد قندی به همراه داشته باشد تا بتواند در مواقع اورژانسی از آن استفاده کند.

دیابتی ها در زمان افت قند خون علایم متفاوتی را نشان می دهند ولی مهمترین آنها شامل:

خلق بی ثبات

اختلال در هماهنگی

تعریق

اختلال در بینایی

لرز و عرق سرد

ناراحتی و عصبانیت

تهوع

بی حوصلگی

سردرد

افزایش ضربان قلب

بروز رفتارهای عجیب

سرگیجه و گیجی

اختلال در هوشیاری

خواب آلودگی

تشنج

مرگ

با توجه به عوارض جدی و عواقب خطرآفرین افت قند خون و با توجه به اینکه ممکن است این افراد درمان مناسب را در زمان وقوع بحران با تاخیر دریافت کنند و یا تعدادی از آنها به دستگاه گلوکومتر دسترسی نداشته باشند، بهتر است در برنامه درمانی، قند خون هدف این بیماران کاملا"در حد نرمال و یا نزدیک به آن در نظر گرفته نشود و اجازه بدهیم که قند از مقادیر طبیعی کمی بالاتر باشد تا امکان بروز افت قند کاهش یابد.

4-پیشگیری از عفونتها به خصوص عفونت پاها بسیار مهم است. احتمال بروز عفونت پا در افراد دیابتی به دلیل وجود اختلال در اعصاب و عروق آنها و کاهش حس بیشتر می باشد. پس لازم است بیماران دیابتی در هنگام بروز حوادث از راه رفتن بیمورد بخصوص در آبها و محل های آلوده خودداری کنند. معاینه دقیق پاها از نظر وجود زخم، تاول و بریدگی نیز باید روزانه انجام شود. بروز هر کدام از علائم عفونت (تورم، قرمزی با یا بدون وجود ترشح از زخم) باید بصورت اورژانسی درمان شود.

5-مصرف داروها نبز باید به طور مرتب انجام گیرد. در پاسخ به این سئوال که اگر یک فرد دیابتی به داروهایش دسترسی نداشته باشد چه کند، تنها می توان یک پاسخ کلی داد. یقینا"مبتلایان به دیابت نوع 1 به دلیل وابستگی به تزریق انسولین بیشتر در معرض خطر هستند. این بیماران معمولا"در طول یک روز چندین بار نیاز به تزریق خواهند داشت. اگر انسولین در دسترس نبود مصرف کربوهیدرات ها باید محدود شود و اگر امکان دسترسی به انسولین به هیچ عنوان وجود نداشت برای جلوگیری از بروز کم آبی باید آب کافی مصرف شود. به محض اینکه انسولین در دسترس قرار گرفت بیماران باید انسولین مناسب خود را دریافت کنند و باید توجه کرد که ممکن است مقدار آن در این مواقع تغییر کند. برای دیابتی های نوع 2 که انسولین مصرف نمی کنند، نخوردن داروها مشکلات کمتری را ایجاد می کند ولی آنها نیز باید هر چه زودتر داروهای خود را شروع کنند. در این افراد هم پیشگیری از کم آبی بسیار مهم است. نکته مهمی که باید توجه داشت، احتمال کاهش وزن و نیاز به تغییر مقدار دارو می باشد. گاهی نیز با توجه به بحرانی بودن شرایط، مقدار مناسب غذا در دسترس این بیماران نمی باشد که این مسئله همزمان با مصرف انسولین و داروها می تواند خطرآفرین باشد و باید در تنظیم داروها به این مورد توجه کرد. در نواحی بحران زده، داروخانه ها ممکن است بدون نسخه و فقط با داشتن شیشه داروها، آن را در اختیار بیماران قرار دهند. در ضمن در صورت مصرف داروهای پایین آورنده فشار و چربی خون نیز باید آنها را سریعا" شروع کرد.
 

بطور خلاصه: در صورت نیاز به کمک، سریعا" ابتلا به دیابت خود را بیان کنید. در صورت بروز علایم افزایش قند خون و برای جلوگیری از کم آبی، به اندازه کافی مایعات بنوشید. در صورت بروز علایم افت قند خون سریعا" یکی از انواع قندهای ساده را میل کرده و از دیگران کمک بخواهید. مراقب بروز عفونت بخصوص در پاهای خود باشید. به محض دسترسی به داروهایتان مصرف آنها را از سر بگیرید.


کلمات کلیدی

Empty