Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: Admin

پذیرش بیماری مزمن

از مهم‌ترین موضوعاتی كه امروزه جامعه پزشكی با آن رو به روست، كنترل، درمان و توانبخشی در بیماری‌های مزمن است. معمولاً افرادی كه متوجه می‌شوند مبتلا به یك بیماری مزمن و دائمی شده‌اند ممكن است از نظر روحی دچار عدم تعادل شده و احساس نوعی افسردگی در زندگی معمولی خود داشته باشند، از دیدگاه روانشناسی، مراحل رو به رو شدن شخصی با خبرها و مسائل تلخ و رنج آور یا تشخیص یك بیماری مادام‌العمر شامل انكار، عصبانیت، افسردگی، پذیرش واقعیت و مراحل بعدی، انطباق با آن است. بهداشت روانی، علی‌رغم آن چه برخی از مردم تصور می‌كنند، تنها به بیماری‌های روانی و اختلالات روحی محدود نمی‌گردد، بهداشت روان با جنبه‌های رفتاری و عاطفی زندگی روزمره و همچنین روابط میان افراد در ارتباط است و این امر می‌تواند بر روی كیفیت زندگی تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد. مداخلات روانشناسی سبب افزایش احساس خوشبینی، افزایش اعتماد به نفس و به دنبال آن احساس خودکنترلی دربیمار می‌گردد.

چگونه باید با دیابت سازش کرد

تشخيص ديابت در شما ممکن است سبب احساس گيجي و درهم شکستگي‌تان شده باشد. شما ممکن است براي تمرکز روي يادگيري همه چيزهايي که بايد براي پيروي از برنامه مراقبت ديابت خود انجام دهيد دچار مشکل شويد. شايد فکر کنيد: ”چگونه قادر خواهم بود رژيم غذايي را رعايت کنم؟“، ”من نمي‌توانم به خودم تزريق کنم!“، ”من هر وقت خون مي‌بينم غش مي‌کنم بنابراين نمي‌توانم تست خون انجام دهم!“، ”ديابت چه بر سر من خواهد آورد؟“ و ...

تمامي اين موارد توسط افرادي گفته شده که اکنون با وجود ديابت با موفقيت زندگي مي‌کنند. چگونه؟ به وسيله اختصاص دادن زمان لازم و يادگيري روزانه مطالب ضروري. هر چه بيشتر در مورد ديابت و برنامه مراقبت از خود بدانيد، ترس شما کاهش خواهد يافت.

مهارت های سازگاری

احساس شما در مورد ديابت چيست؟

- آيا معتقديد که مهار ديابت، يک تلاش روزانه است که نياز به قدرت، انرژي و توجه شما و حمايت دوستان و اقوامتان دارد؟ اگر اين گونه است شما احتمالاً به خوبي با ديابت سازگار شده‌ايد يعني متوجه شده‌ايد که ديابت، وضعيتي جدي است اما در مورد برنامه درماني خود نيز خوشبين هستيد. شما بايد مسئول مراقبت از خود، پي‌گيري رژيمتان و يادگيري هر چه بيشتر در مورد ديابت باشيد. شما به تيم بهداشتي- درماني خود اعتماد کرده و در تصميم گيري براي برنامه مراقبت ديابت مشارکت مي‌کنيد. بنابراين، رفتار شما مثبت مي‌باشد.

- اگر فکر کنيد ديابت شرايط جدي نيست يا اين که پي‌گيري برنامه مراقبت شما محال است، يا درمان شما نتيجه ندارد، شما با ديابت سازگاري نداريد. ممکن است فکر کنيد اين پزشک شما است که مسئول سلامتي شما مي‌باشد، يا اين که شما نمي‌توانيد نحوه زندگي خود را تغيير دهيد تا با رژيم‌هاي ديابت متناسب شود يا فرصت ويزيت‌هاي پزشکي را نداريد يا نمي‌توانيد روي حمايت اقوام و دوستان حساب کنيد. تمام اين پاسخ‌ها، نشانه ضعف سازگاري هستند.

اگر احساس مي‌کنيد به خوبي با ديابت سازگاري نداريد، از خود چرايي آن را بپرسيد؟ آيا فکر مي‌کنيد به اندازه کافي قوي و زيرک نيستيد يا اين که به اندازه کافي آموزش نديده‌ايد تا مسئول مراقبت از خود باشيد؟ آيا مي‌ترسيد از عهده مهار عوارض ديابت بر نياييد؟

اولين گام شما، جستجوي مراقبان بهداشتي است که بتوانيد به آن‌ها اعتماد کنيد و مانند يک عضو تيم باشيد. اين کار باعث تشويق شما مي‌شود که در يک برنامه مراقبت از خود سهيم باشيد اگر چه تصميم اين کار هم به خودي خود با ارزش است. اگر تيم بهداشتي کارت عضويت براي شما صادر کردند حتماً آن را همراه داشته باشيد زيرا در موقعيت‌هاي اورژانسي ممکن است قادر به صحبت کردن نباشيد و اين کارت به اطرافيان شما براي عملکرد بهتر، کمک مي‌کند.

راهنماي شما براي مراقبت بهتر ديابت

به طور کلي يک فرد مبتلا به ديابت مي‌تواند يک زندگي طبيعي، سالم و طولاني داشته باشد که مراقبت از خود و يادگيري در مورد ديابت، احتمال دستيابي به آن را فراهم مي‌کند. پزشک شما و ساير اعضاي تيم بهداشتي (شامل متخصص ديابت، متخصص تغذيه، پرستار و متخصصان ساير موارد مربوط به ديابت) شما را راهنمايي مي‌کنند تا مراقب خود باشيد و به بهترين شکل ممکن، زندگي کنيد. مهم است بدانيد مراقبان بهداشت شما چه چيزهايي را بايد فراهم کنند تا به اهداف درماني دست يابيد.

حقوق شما

تيم مراقبت بهداشتي لازم است موارد زير را براي شما فراهم کنند:

• ارائه آموزش‌هاي لازم در مورد ديابت

• طرح‌ ريزي يک برنامه درماني و اهداف مراقبت از خود

• بررسي منظم سطوح قندخون (گلوکز خون) و شرايط جسمي شما

• درمان مسائل خاص و موارد اورژانس

• تداوم آموزش براي شما و خانواده‌تان

• ارائه اطلاعات در مورد حمايت‌هاي اجتماعي و اقتصادي در دسترس

وظيفه شما نيز اين است که توصيه‌هاي ذکر شده را وارد زندگي روزانه خود کنيد و ديابت خود را به صورت روزانه کنترل نماييد.


کلمات کلیدی

Empty