Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/20 | ایجاد کننده: Admin

خودپایشی قندخون چیست

EMRI خودپايشي قندخون به فرايند كنترل قندخون توسط خود بيمار در خانه با دستگاهي بنام گلوكومتر گفته مي شود كه يک بخش جدانشدني واساسي دردرمان بيماري ديابت نوع يک و دو به شمار مي رود و مي تواند به عنوان يک ابزار به بهبود کنترل قندخون کمک نموده و منجر به مشاركت فعال بيمار در كنترل قندخون گردد وبا تقويت حس اعتماد به نفس بيمار سطح كيفيت زندگي وي را نيز ارتقاء بخشد. اين روش به افراد ديابتي خصوصاً بيماراني كه انسولين تزريق مي‌كنند و يا بيماراني كه قندخون كنترل‌شده‌اي ندارند كمك مي‌كند كه نظارت دقيق‌تري بر وضعيت خويش اعمال نموده و مسئوليت بيشتري براي اداره امور خود بر عهده گيرند.

مراحل کنترل قندخون کدامند

براي تست قند با يك دستگاه گلوكومتر:

-ابتدا دستها را شسته و خشك نماييد.

-دستگاه گلوكومتر خود را حاضر كنيد. هر دستگاهي تفاوتهاي جزئي خاص خود را دارد. دستورالعمل و نحوه كار كردن با آن را با دقت مطالعه نماييد. در ابتدا بهتر است تحت نظر يك پرستار آموزش‌دهنده ديابت اين كار را انجام دهيد.

-محل مورد نظر براي خون گرفتن را مشخص كنيد. براي اين كار هميشه از يك نقطه ثابت استفاده نكنيد بهتر است هربار يك انگشت را انتخاب نماييد.

-سوزن و قلم را آماده نماييد. درست مثل دستگاههاي گلوكومتر، قلمها نيز تفاوتهايي با هم دارند. دستورالعمل كار با قلم را خوانده و با دقت آن را اجرا كنيد.

-قلم را مقابل انگشتان قرار داده و آن را به سمت انگشت فشار دهيد.

-با كمي فشار دادن قطره خون خارج مي‌شود. اگر خون خارج نمي‌شود، دست خود را به سمت پايين گرفته و به‌آرامي انگشت را فشار دهيد.

-قطره خون را روي نوار اندازه‌گيري قند قرار دهيد و آن را در دستگاه گذاشته و منتظر بمانيد تا نتيجه روي صفحه دستگاه ظاهر شود.

-نتايج را در يك دفترچه ثبت نماييد.

بهترين دستگاه اندازه‌گيري قندخون كدام است

براي انتخاب دستگاه اندازه‌گيري قندخون به نكات زير توجه نماييد:

 دقت دستگاه

 درد نمونه‌گيري (مقدار خون مورد نياز): اندازه قطره خوني که براي اندازه‌گيري قندخون بايد به دستگاه بدهيد، متفاوت است. اين ميزان از 3/0 تا 10 ميلي‌ليتر متفاوت است. انواع قديمي‌تر دستگاه‌هاي گلوکومتر نياز به مقدار خون بيشتري دارند. پس انتخاب انواع جديدتر مناسب‌تر است. اگر دستگاه قندخوني که خريداري مي‌کنيد نياز به مقدار کمتري خون، داشته باشد شما نياز داريد کمتر انگشت‌تان را سوراخ کنيد.

زمان مورد نياز براي مشاهده نتيجه: دستگاه‌هاي گوناگون موجود در بازار در طول زمان‌هاي متفاوتي قندخون شما را اندازه‌گيري کرده و نشان مي‌دهند. اين زمان از 5 ثانيه تا 60 ثانيه متفاوت است.

نوار آزمايش: در هر جعبه دستگاه‌هاي گلوکومتر که از بازار خريداري مي‌کنيد چند نوار اندازه‌گيري قندخون وجود دارد که شما قطره خونتان را به روي آن مي‌چکانيد و درون دستگاه مي‌گذاريد. سطح اين نوارها به مواد شيميايي آغشته شده است که با قندخون شما واکنش نشان مي‌دهند. برخي از اين نوارها، نوارهايي پلاستيکي هستند که قطره کوچکي از آنزيم (گلوکز اکسيداز) روي آن چکانده شده است. فراموش نکنيد هر نوار فقط يک بار مصرف است و بايد پس از مصرف آن را دور بيندازيد. برخي از مارک‌هاي گلوکومتر به جاي نوار، داراي صفحاتي هستند که شما قند خونتان را روي آن مي‌چکانيد و در دستگاه قرار مي‌دهيد. اين ديسک‌ها چند بار قابل استفاده هستند. در برخي دستگاه‌ها لازم است شما هنگامي که نوار اندازه‌گيري قندخون را درون دستگاه مي‌گذاريد يک کد را وارد کنيد. اين کد روي بسته (ظرف) حاوي نوارها درج شده است. پس از وارد کردن کد، دستگاه تنظيم شده و نوار اندازه‌گيري وارد شده درون دستگاه را مي‌خواند. اگر تصميم نداريد بعدها هزينه ديگري بابت خريد نوار بپردازيد، از اول دستگاهي انتخاب کنيد که تعداد نوارهاي آزمايش بيشتري داشته باشد.

 استفاده آسان

 حافظه : همه گلوکومترها داراي ساعتي هستند که مي‌توان زمان و تاريخ دستگاه را تنظيم کرد. به علاوه اين دستگاه‌ها داراي حافظه‌ايي براي ثبت نتايج آزمايش‌هاي پيشين شما هستند و شما در صورت لزوم مي‌توانيد به اين داده‌ها دسترسي پيدا کنيد و تغييرات ميزان قندخونتان را در طول روزهاي گوناگون با يکديگر مقايسه کنيد.

قابليت اتصال به كامپيوتر

واحد ميزان قندخون: هنگامي که مي‌خواهيد روي صفحه نمايش گلوکومتر را بخوانيد، بايد دقت کنيد که اين عدد به چه واحدي نمايش داده شده است. اين ميزان قندخون يا به صورت ميلي‌گرم دسي ليتر و يا ميلي مول بر ليتر در صفحه نمايشگر کوچک دستگاه ظاهر مي‌شود. اين واحد اندازه‌گيري قندخون دستگاه به کشوري که دستگاه را از آن خريداري‌ کرده‌ايد بستگي دارد. دستگاه‌هاي ساخت آمريکا واحدشان ميلي‌گرم دسي ليتر و دستگاه‌هاي ساخت اروپا و کانادا واحد نمايش قندخون در آنها ميلي‌مول بر ليتر است. براي تبديل ميلي‌گرم بر دسي ليتر به ميلي مول بر ليتر کافي است عدد صفحه نمايش را بر 18 تقسيم کنيد. برخي از دستگاه‌ها قابليت تنظيم اين دو واحد را بر يکديگر دارند.

ضمانت نامه معتبر، خدمات پس از فروش و آموزش نحوه استفاده

اقدامات اوليه در هنگامي كه دستگاه نتايج غلط نشان مي‌دهد كدامند

اشتباهات رايجي وجود دارد كه باعث مي‌شود نتيجه نادرست نشان داده شود، از جمله:

1- ممكن است كه نمونه خون به اندازه كافي نباشد و فضاي نوار را به طور كامل نپوشاند.

2- نوارها در مقابل رطوبت و حرارت بالا و پايين حساس هستند.

3- گاهي اوقات از تاريخ انقضاي نوار گلوكومتر گذشته است.

4- احتمال دارد كه كد نوار مورد استفاده شما با كد مشخص دستگاه يكي نباشد.

5- ممكن است نوارهاي مورد استفاده شما، نوارهاي مخصوص اين دستگاه نباشد.

6- بعضي مواقع دستگاه گلوكومتر كثيف است و در نتيجه، پاسخ اشتباهي مي‌دهد.

7- امكان دارد قبلاً دستگاه شما ازجايي پرت شده باشد.

8- گاهي نيز خود دستگاه گلوكومتر در محيط بسيار گرم و يا بسيار سرد قرار دارد. در صورتي كه همه موارد فوق را كنترل نموديد و متوجه شديد هيچيك از موارد بالا اشكال ندارد حتماً با شماره تلفن اعلام شده از سوي كارخانه سازنده تماس گرفته و اتفاق را برايشان شرح دهيد


کلمات کلیدی

Empty