Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: Admin

روزه گرفتن افراد دیابتی در ماه رمضان

ديابت يا EMRI بيماري قند به علت ناتواني بدن در توليد يا مصرف انسولين پديد مي‌آيد. انسولين ماده‌اي است كه در بدن توسط غده لوزالمعده توليد مي‌شود و باعث می شود قند يا به عبارتي مهم‌ترين منبع انرژي بدن مورد استفاده قرار گيرد. با توجه به شيوع بالاي ديابت در جامعه، شمار زيادي از مبتلايان به بيماري قند به ويژه در آستانه ماه مبارك رمضان از پزشكان خود درباره امكان روزه‌داري سوال می کنند كه با توجه به شرايط خاص آنها، اين مسأله اهميت زيادي دارد. قابل ذكر است كه در افراد ديابتي، ممنوعيت كامل روزه‌داري وجود ندارد و تشخيص نهايي اينكه آيا فرد مي‌تواند روزه بگيرد يا خير، با صلاحديد پزشك و تصميم خود بيمار صورت مي‌گيرد.

بسمه تعالی

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد روزه بر شما مقرر شده است همان گونه كه بر كسانى كه پيش از شما [بودند] مقرر شده بود باشد كه پرهيزگارشويد.(ایه١٨٣سوره بقره)

روزه در روزهاى معدودى بر شما مقرر شده است ولى هر كس از شما بيمار يا در سفر باشد به همان شماره تعدادى از روزهاى ديگر را روزه بدارد و بر كسانى كه روزه طاقت‏فرساست كفاره‏اى است كه خوراك دادن به بينوايى است و هر كس به ميل خود بيشتر نيكى كند پس آن براى او بهتر است و اگر بدانيد روزه گرفتن براى شما بهتر است (آیه١٨۴ سوره بقره )

از امام جعفر صادق (ع) در مورد حد مرض که موجب حرام شدن روزه می شود پرسش کردند و آن بزرگوار در پاسخ فرمودند که: حد معينی برای مرض نيست و خود مريض در بيماری خود امين است و شخص مريض از هر کس ديگر بخود داناتر است و در حديث ديگر در جواب سوالی نظير آن فرمودند: مريض امين است و اين امر به خود او واگذار شده است٬ پس اگر ضعفی در خود احساس کرد٬ روزه نمی گيرد و اگر قدرت داشت می گيرد.

(تهذيب الاحکام-حديث٧٥٨ و٧٥٩)

١- من بيماري قند دارم و از قرص قند استفاده مي‌كنم، آيا مي‌توانم امسال روزه بگيرم؟

در صورتي كه شما

الف- به فشار خون کنترل نشده، بيماري های قلبی وعروقی، نارسايی قلبی، عوارض پيشرفته ديابت بر چشم، کليه يا سيستم عصبی مبتلا نيستيد و

ب- در حال حاضر قندخونتان در حد قابل قبولي (در حالت ناشتا کمتر از١٤٠ و بعد از غذا کمتر از١٨٠) است و

ج- در سه ماهه اخير دچار افت قندخون(قندخون کمتر از٦٠) و يا افزايش شديد قندخون ( منجر به كوما و بستري شدن در بيمارستان) نشده‌ايد و

د- داروهايي كه روي هوشياري شما تأثير مي‌گذارند مصرف نمي‌كنيد

در صورت صلاحديد پزشك خود و انجام اصلاحات لازمه توسط پزشك در مورد دوز داروهاي خوراكي كه مصرف مي‌كنيد، اجازه روزه‌داري داريد.

٢- آيا لازم است قبل از روزه‌داري اقدام خاصي انجام دهم؟

شما بايد حتماً از٢ الي ٣ ماه قبل از روزه‌داري جهت ارزيابي پزشكي و مشاوره به پزشك خود مراجعه كنيد تا با انجام آزمايشات خون, وضعيت كنترل قند شما بررسي شود و در ضمن پزشک در صورت توانايي روزه‌داري دوز داروهاي خوراکی و يا انسولين را با توجه به شرايط شما تنظيم نمايد و آموزش‌هاي لازم جهت آگاه شدن از علائم افت و يا افزايش قند خون، كاهش فشارخون و نحوه‌ي برخورد با آنها، اندازه‌گيري قندخون در خانه با گلوكومتر، برنامه غذايي مناسب و فعاليت فيزيكي در زمان روزه داری را به شما ارائه دهد.

٣– آيا دختر١٧ ساله ام که ديابت نوع 1 دارد و انسولين تزريق مي‌كند مي‌تواند روزه بگيرد؟

روزه داری برای ايشان با خطر زيادی همراه است و توصيه مي‌شود كه روزه نگيرند البته اگر اصرار بر روزه گرفتن دارند، علاوه بر توصيه‌هاي گفته شده براي خودتان لازم است قندخونشان را در خانه به‌طور مکرر با گلوكومتر (وسيله اندازه‌گيري قندخون) اندازه بگيرند و دوز انسولين ايشان براساس آن توسط پزشكشان به‌طور پيوسته تنظيم شود،در اين صورت با احتياط كامل ممكن است بتوانند دوره روزه‌داري را بدون خطر پشت سر بگذارد.


کلمات کلیدی

Empty