Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: Admin

مقدار قند خون طبیعی چقدر است؟ میزان آن به طور طبیعی یعنی در حالت ناشتا 70 تا 110 میلی‌گرم در هر صد سی‌سی خون می‌باشد.
 

دیابت چیست؟ دیابت یا بیماری قند به علت بالا بودن مداوم قند خون ایجاد می‌شود.

علت افزایش قند خون عبارت است از:

1 – لوزالمعده قادر به ترشح میزان كافی انسولین نیست.

2 – سلول‌های بدن قادر به مصرف دقیق و مشخص قند خون نمی‌باشد.

مواد قندی (كربوهیدرات‌ها) پس از گوارش و هضم به گلوكز تبدیل شده كه مهم ترین ماده قندی است و پس از ورود به جریان خون به عنوان سوخت برای سلول‌های بدن به كار می‌رود. زمانی كه انسولین به مقدار كافی در بدن موجود نباشد و یا كار خود را به خوبی انجام ندهد ، قند به مقدار زیاد در جریان خون باقی می‌ماند.

تشخیص دیابت در چه زمانی مطرح می‌شود؟ اگر میزان قند خون ناشتا حداقل در دو آزمایش بیش از 126 میلی‌گرم در هر صد سی‌سی خون باشد، تشخیص دیابت را می‌توان مطرح كرد.
 

اهمیت اندازه‌گیری قند خون در چیست؟ آزمایش قند خون به صورت ناشتا ، 2 ساعت پس از مصرف صبحانه و قند عصر و ثبت آن به كنترل بهتر دیابت كمك می‌كند. اندازه‌گیری قندخون نشان می‌دهد كه پاسخ بدن به رژیم غذایی و برنامه ورزشی و داروها و انسولین چگونه است.
 

چگونه متوجه بیماری دیابت شویم؟ براساس علایم دیابت در بیماران ، هر چند كه باید به خاطر داشته باشیم در بیماران دیابتی نوع 2 شروع این علامت‌ها ممكن است به طور تدریجی باشد و حتی فرد مبتلا هیچ‌یك از علایم دیابت را تجربه نكند و یا این كه تا سال ها دیابت او تشخیص داده نشود .
 

علایم دیابت چیست؟ یك یا چند علایم زیر می‌تواند نشانه دیابت باشد :

1 – تشنگی بیش از حد

2 – تكرر ادرار (افزایش دفعات ادرار)

3 – كاهش وزن

4 – خستگی و احساس از دست دادن انرژی

5 – تاری دید

6 – خشكی و خارش پوست

7 – عفونت‌های عود كننده مانند برفك ، عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی

8 – از بین رفتن حس بخش‌های مختلف اندام ها در قسمت انتهایی مانند احساس گزگز و مور مور در پاها
 

تفاوت دیابت نوع یك با دو چیست؟ دیابت نوع یك را دیابت وابسته به انسولین نیز می گویند، این نوع دیابت به دلیل بروز علایم به سرعت تشخیص داده می‌شود و درمان شروع می‌شود. دیابت نوع دو یا دیابت غیروابسته به انسولین، در آن علایم پركنومی پدیدار می‌شود و معمولاً چندین سال طول می‌كشد تا شخص از بیماری خود آگاهی یابد . اغلب این بیماران با رعایت رژیم غذایی و ورزش درمان می‌شوند. گاهی اوقات برای رساندن قند خون به میزان طبیعی از قرص‌های خوراكی پایین آورنده قند خون و یا انسولین هم استفاده می‌شود.
 

دیابت نوع یك در چه افرادی دیده می‌شود؟ در افراد مبتلا به دیابت نوع یك انسولین یا اصلاً تولید نمی‌شود و یا به مقدار ناچیز تولید می‌شود ، بدن نمی‌تواند از قند (سوخت) حاصل از مصرف غذاها استفاده نماید و كاهش وزن شدید پدید می‌آید . در این حالت سلول‌های بتای لوزالمعده تخریب شده و انسولین كافی نمی‌سازد و بدن به تزریق انسولین نیاز دارد.
 

دیابت نوع دو در چه بیمارانی دیده می‌شود؟ دیابت نوع 2 شایع ترین شكل بیماری قند است به طوری كه 95 – 90 درصد مبتلایان به دیابت از این نوع بیماری رنج می‌برند. در این حالت سلول‌های بدن پاسخ‌دهی مناسب به انسولین موجود در خون ندارند و به تدریج تولید انسولین توسط سلول‌های بتا نیز كاهش می‌یابد . پس بعضی از افراد دیابتی نوع 2 به مصرف قرص‌های خوراكی پایین آورنده قند خون یا تزریق انسولین نیاز پیدا می‌‌كنند.
 

در چه افرادی احتمال ابتلا به دیابت نوع دو بیش تر است؟

1 – وجود سابقه خانوادگی دیابت

2 – وزن بالا

3 – سن بالای 40 سال

4 – سابقه دیابت در دوران بارداری

5 – مصرف داروها مانند كورتون

6 – فشار خون بالا

7 – سابقه حمله قلبی یا سكته مغزی

 
کلمات کلیدی

Empty