Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/10/04 | Creator: 130

در دیدار معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تاکید بر مشارکت پژوهشگاه در برخی برنامه های ملی مرتبط با بیماری های غیرواگیر، بر اهميت جامعه محور شدن پژوهش در کشور تاکید و مقرر گردید همکاری های پژوهشگاه و معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در حوزه های مختلف تقویت گردد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در دیدار با دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت که در روز پنجشنبه 29 آذرماه 1397 با حضور برخی از اساتید و اعضای هیات رئیسه پژوهشگاه برگزار شد، ضمن معرفی این پژوهشگاه اظهار داشت: پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به عنوان اولین پژوهشگاه علوم پزشکی در کشور پیشرفت های چشمگیری در علوم غدد و متابولیسم داشته و در بسیاری از حوزه ها با ایفای نقشی ملی با همکاری وزارت بهداشت در بسیاری از برنامه های کشوری مشارکت داشته است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر برنامه های پژوهشگاه برای ارتقای همکاری ها با قطب علمی منتخب کشور در حوزه بیماری های غدد و غیرواگیر گفت: خدمات پژوهشگاه در سه حیطه پژوهش، آموزش و ارائه خدمت در حوزه های مربوطه انجام می شود و طی سال های گذشته شبکه های ملی برای توسعه تبادلات با نهادهای علمی کشور راه اندازی شده است.

رئیس پژوهشگاه با بیان تلاش های صورت گرفته برای بهره برداری از علوم نوین در بسترهای مختلف پژوهشگاه، از این نوآوری ها در ارائه خدمات به جامعه پزشكي، ‌پژوهشگران،‌ بيماران و مردم در سطح كشور بهره برداری می شود.

وی به وضعیت جمعیتی و شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور اشاره کرد و گفت: موضوع سلامت امروز موضوعی اجتماعی است و در کنار سایر عوامل نقش نقش عوامل اجتماعی در سلامت جامعه اثبات شده است.

دکتر لاریجانی به پیشرفت های کشور در حوزه پژوهش های سلامت طی چند سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: ارتقای انتشارات علمی شاخصی مهم است ولی ضروری است تا پژوهش های علوم پزشکی برمبنای نیازهای واقعی جامعه صورت گیرد و بتواند مشکلات سلامت کشور را مرتفع سازد.

وی ضمن اشاره به مطالعاتی که توسط پژوهشگاه علوم غدد در زمینه شاخص های سلامتی جمعیت کشور، خصوصا در حوزه بیماری های غدد و غیرواگیر، انجام شده، گفت: انجام تحقیقات کاربردی در بحث سلامت اجتماعی و پژوهش های جامعه محور در این خصوص از اولویت های تحقیقاتی این پژوهشگاه می باشد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت نیز ضمن تشکر از میزبانی پژوهشگاه، دستاورد های تحقیقاتی پژوهشگاه را در حوزه بیماری های غیر واگیر تحسین بر انگیز خواند و موضوع اجتماعی شدن سلامت را از اولویت های وزارت بهداشت خواند و گفت: این امر بدون همکاری درون و بین بخشی مراکز پیشرو در حوزه سلامت کشور میسر نخواهد بود وخواستار بهره گیری حوزه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت از ظرفیت علمی موجود در پژوهشگاه در ارتقا سلامت عمومی کشور شد.

همچنین در این جلسه، بحث و تبادل نظر در خصوص انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک جامعه محور در زمینه سنجش بار بیماری ها در سطح شهرستانی، پیوست سلامت، انجام پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در سطح شهرستانی، سنجش سواد سلامت ایرانیان، مشکلات اجتماعی مرتبط با بیماری های غدد و متابولیسم، گسترش شرکت های دانش بنیان و تقویت و حمایت از استارت آپ ها در حوزه سلامت، بررسی شاخص های 69 گانه عدالت در سلامت، مراقبت در نظام سلامت وکاربردی شدن تحقیقات در جامعه انجام شد.

امکان انجام فعالیت های آموزش تخصصی مشترک از جمله برگزاری دوره های آمورشی برای کارگروه های مختلف سلامت در سطوح استانی و شهرستانی، ارائه خدمات آموزش عمومی در حوزه بیماری های غدد از جمله دیابت، پوکی استخوان و سالمندی، ارتقائ سواد سلامت در جامعه و استفاده از نیروهای داوطلب (سمن: سازمان های مردم نهاد) جهت اجتماعی شدن آن از دیگر مواردی بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت.