Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/10/03 | Creator: 130

دکتر باقر لاریجانی ردر نشست خبری روز جهانی دیابت گفت: آگاهی مردم نسبت به چند سال گذشته در باره این بیماری افزایش یافته است؛ در سال های گذشته حدود 50 درصد مبتلایان از بیماری خود مطلع نبودند، اما الان 74درصد جمعیت دیابتی ها از بیماری خود آگاهی دارند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در نشست اعضای پژوهشگاه با رسانه های تصویری و نوشتاری به مناسبت روز جهانی دیابت، در کتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه و نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر گفت: گرانی ما این است که در سال 2025 شیوع دیابت در کشور به 17 تا 18 درصد برسد؛ اگر با این شرایط پیش برویم حدود 19 درصد زنان و 17 درصد مردان به دیابت مبتلا خواهند شد.

راه اندازی 150 کلینیک دیابت در کشور

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه بر لزوم توسعه کلینیک های بیماری های غیر واگیر و دیابت تاکید کرد و گفت: حدود 150 کلینیک دیابت به همراه تعدادی از کلینیک بیماری های غیر واگیر به زودی در کشور راه اندازی می شود.

وی اظهار داشت:معاونت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تلاش هستند که این کار محقق شود تا خدمات بهتری به بیماران دیابتی ارائه شود.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: کلینیک های متعددی در کشور وجود دارد که در تلاش هستیم با ساماندهی آنها خدمات مناسب به بیماران غیر واگیر به خصوص دیابت ارایه دهیم و به تدریج این کار در استان ها توسعه پیدا می کند.

شیوع 11 درصدی دیابت در کشور

وی با اشاره به اینکه حدود 11 درصد ایرانی ها به دیابت مبتلا هستند، افزود:شیوع این بیماری در زنان 11.5 و در مردان 10 درصد است.

دکتر لاریجانی به ارتباط بین دیابت و سواد اشاره کرد و گفت: شیوع دیابت در افراد کم سواد حدود 18 درصد و در افراد تحصیل کرده حدود 7 درصد است.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: بیشترین میزان دیالیز و بیشترین علت نابینایی در کشور به دلیل ابتلا به دیابت است.

وی تعداد مبتلایان به دیابت در کشور را بین 5 تا 6 میلیون اعلام کرد و گفت: دو سوم دیابتی در مناطق شهری و تقریبا دو سوم آنان در سنین کار و بهره وری هستند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در دنیا هر شش ثانیه یک نفر براثر ابتلا به دیابت جان خود را از دست می دهد، گفت: در دنیا سالانه 4 میلیون مرگ بر اثر ابتلا به این بیماری داریم که در ایران 32 هزار نفر پیش بینی می شود.

وی اظهار داشت: اگر دیابت کنترل نشود در دنیا در هر 30 ثانیه یک قطع عضو براثر ابتلا به دیابت پیش می آید؛ یک سوم کل دیابتی ها دچار مشکلات چشمی هستند و مشکلات کلیوی آنها 10 برابر یک فرد معمولی است.

شیوع چاقی در استان های شمالی و مرکزی چشمگیرتر است

وی ادامه داد که چاقی در همه استان های کشور کم و بیش وجود دارد، ولی استان های شمالی و مرکزی شیوع چاقی در آن چشمگیر تر است. برخی از استان ها مانند سیستان و بلوچستان مساله چاقی موضوع جدی آنها نیست.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افرود:در کشور تقریبا 23 درصد چاقی داریم. حدود 30 درصد زنان و 15 درصد مردان چاق هستند.

وی افزود: در ایران باید برنامه ریزی استانی را خیلی جدی بگیریم، برخی از شرایط و بیماری ها در شرایط کشور و استان ها ممکن است متفاوت باشد.

دکتر لاریجانی بیان داشت: شیوع چاقی در افرادی که 12 سال تحصیل کرده اند حدود 15 درصد است ولی در افراد کم سواد شیوع چاقی بیشترین میزان است. وی با اشاره به اینکه چاقی خیلی مرتبط با دیابت است، اظهار داشت: با افزایش چاقی شیوع دیابت هم افزایش چشمگیری پیدا می کند.

حدود 26 درصد ایرانی مبتلا به فشار خون هستند

وی با اشاره به اینکه دیابت، فشارخون، چاقی و چربی خون با هم رابطه زیادی دارند، گفت: آمارهای نشان می دهد تقریبا یک چهارم جمعیت یعنی 26 درصد ایرانی ها مبتلا به فشار خون هستند که در زنان این بیماری مقداری بیشتر است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افرود:فشارخون هم با سواد در ارتباط دارد و افراد با سواد توانستند مقداری فشار خون خود را کنترل کنند.

وی با اشاره به اینکه حدود 60 درصد از جمعیت از فشار خون مطلع هستند، گفت: حدود 40 درصد بیماری خود را خوب کنترل می کنند.حدود 22 درصد ایرانی ها بالاتر از 20 سال چربی خون دارند و 50 درصد از بیماری خود اطلاع دارند و 30 درصد درمان موثر می شوند.

تنها 12 درصد ایرانی ها مصرف نمک مناسب دارند

وی ادامه داد : فقط 12 درصد جمعیت ما نمک مصرفی شان مناسب است و این نشان می دهد موضوعی که باید مورد توجه جدی قرار گیرد کاهش مصرف نمک در مواد غذایی است.

دکتر لاریجانی افزود: مصرف نمک در کشور ما زیاد است و مقداری زیادی از نمک به وسیله نان به مردم می رسد. مردم حدود 50 درصد نمک اضافی را از طریق نان دریافت می کنند.

وی میزان مصرف روزانه نمک در ایران را 12 گرم اعلام کرد و گفت: در حالیکه مردم باید کمتر از پنج گرم در روز نمک مصرف کنند.

دکتر لاریجانی به کاهش مصرف ماهی در کشور اشاره کرد و گفت: در حالیکه شمال و جنوب کشور دریا داریم اما 10 درصد جمعیت ما ماهی کافی استفاده می کنند.

وی ادامه داد که مطالعات ما نشان می دهد فعالیت فیزیکی کم است و حدود 60 درصد جمعیت کشور فعالیت فیزیکی کافی ندارند. البته این موضوع در زنان یک مقداری بیشتر است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران افرود: حدود 14 درصد جمعیت سیگار استعمال می کنند؛ استعمال سیگار در مردان خیلی بیشتر است و در زنان حدود 2 درصد است.

وی با اشاره به اینکه تغذیه مناسب برای همه بیماری های غیرواگیر مناسب است، اظهار کرد: 17 درصد حمعیت ما میوه کافی استفاده می کنند و 42 درصد ایرانی ها سبزیجات کافی مصرف می کنند و این مضوع هم هشداری است که باید به آن توجه جدی شود.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد:دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و بیماری های تنفسی چهار بیماری هستند که تقریبا 80 درصد بیماری های غیرواگیر را به حدود اختصاص داده اند.