Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/09/13 | Creator: 130

در سومین روز از مراسم دومین دوره جایزه مصطفی(ص) نشست‌ های کنز، در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، و شهید بهشتی برگزار شد.

همزمان با افتتاحیه رقابت کنز که صبح دوشنبه 13 آذرماه با حضور اساتید، دانشجویان و برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) 2017 در دانشگاه صنعتی¬ شریف برگزار شد پنل علمی تخصصی با موضوع بیماری های غیرواگیر به میزبانی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزش وزارت بهداشت و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، دکتر فرشاد فرزادفر رئیس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه، دکتر بهرام سیامک پروفسور رشته ایمونوبیولوژی دانشگاه استراس بورگ فرانسه، دکتر آینی آیدریس پروفسور رشته دانشگاه پوترای مالزی، و دکتر افشین استوار مدیر کل دفتر بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت و با حضور پرشور اساتید، محققان و دانشجویان حوزه سلامت برگزار شد، دکتر لاریجانی در ابتدا گزارشی را از وضعیت بیماری های غیرواگیر در کشور ارائه داد.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری بیماری های غیرواگیر عادات تغذیه ای نامناسب، فعالیت بدنی ناکافی و استعمال دخانیات را از مهمترین فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر در کشور خواند وگفت: از آن جایی که بخش اعظم بار بیماری ها در کشور ما نیزبه بیماری های غیرواگیر مربوط می شود، باید در نظر داشت که پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر می تواند یکی از مؤثرترین راهکارها برای کاهش بار بیماریهایی باشد که به نظام سلامت کشور تحمیل می شوند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سال های اخیر ایران به عنوان یکی از 5 کشور برتر در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر شناخته شده است افزود: خوشبختانه با مشارکت دستگاه های مختلف معضل بیماری های غیر واگیر مورد توجه قرار گرفته و یک کمیته سیاست گذاری در سطوح عالی کشور شکل گرفته است که وظیفه سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر فعالیت های حوزه بیماری های غیرواگیر را برعهده دارد که اینکار از طریق یک مکانیسم چند بخشی با مشارکت دولت ، وزارتخانه ها، مجلس، سازمان های دولتی، بخش خصوصی و همچنین جامعه مدنی و شهروندان صورت می پذیرد.

وی افزود: بر همین اساس تدوین سند ملی بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن دستاورد بزرگی است که در نتیجه یک همکاری موفق بین بخشی به ثمر نشسته است.

دکتر لاریجانی در ادامه بر افزایش شیوع چاقی در ایران به بیش از 22درصد و در منطقه به بیش از 50 درصد به علت تغییر سبک زندگی و عدم فعالیت فیزیکی منظم تاکید کرد.

در ادامه، ایشان اظهار داشت: با مداخلاتی که از سوی وزارت بهداشت در حوزه بیماری های غیرواگیر صورت گرفته است شاهد کاهش روند شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور هستیم اما بخشی از این کاهش در نتیجه آموزش عمومی به مردم مسیر خواهد شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شیوع بیشتر مصرف قلیان در کشور اشاره کرد و ادامه داد:عده ای برای تفریح قلیان می کشند؛همه باید آگاهی داشته باشند که مضرات قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است و یک بار مصرف قلیان به اندازه استعمال چند سیگار است هرچند مصرف سیگار در کشور نسبت به گذشته محدود تر شده و حتی روند آن به سمت کاهش است اما مصرف قلیان همچنان در کشور شیوع دارد.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه افزایش مالیات سیگار بطور یقین به سلامت جامعه کمک می کند، افزود: در وزارت بهداشت با تمام توان به دنبال افزایش آگاهی مردم در مورد مضرات سیگار و قلیان است تا شاهد کاهش مصرف این مواد دخانی در جامعه باشیم.

در بخش دیگری از این نشست تخصصی، دکتر فرشاد فرزاد فر رئیس مرکز تحقیقات بیماری های غیر واگیر پژوهشگاه اظهار کرد: در حال حاضر در کشور شاهد افزایش بروز بیماری های غیر واگیر به همراه سیر کاهشی مرگ و میر ناشی از آن هستیم که هزینه هاي سرسام آور ناشی از این بیماريها نظام بهداشتی و درمانی را با چالش هاي عدیده اي روبهرو می نماید.

دکتر فرزادفر با اشاره به اینکه چهار بیماري دیابت، پر فشاری خون، سرطان و بیماريهاي مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهمترین علل مرگ و میر ناشی ازبیماريهاي غیرواگیر هستند اظهار داشت: برنامه ایراپن که برداشتی ایرانیزه شده از بسته مداخلات اساسی بیماري هاي غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت است در راستاي مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادي سازمان جهانی بهداشت، طراحی گردیده است که امید می رود اقداماتی اساسی در راستای پیشگیری و کنترل این بیماريها در نظام سلامت صورت پذیرد و در نتیجه آن، بار بیماری ها و عوارض و ناتوانی ناشی از آن ها در طول زمان کاهش یابد.

توضیح اینکه نشست موسوم به کنز که در حاشیه دومین مراسم دوسالانه جایزه مصطفی (ص) برگزار شد با هدف بحث و بررسی پیرامون یافتن بهترین راه حل‌های علمی به منظور حل مشکلات کشورهای اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های جامعه متخصصین، انباشتی از آثار برای بهره‌برداری آتی،‌ ارتقاء سطح انگیزش و خلاقیت نخبگان جوان،‌ بسترسازی جهت شناسایی و تبادل ایده‌های علمی و فناورانه، ‌استمرار تعامل محققان از طریق فضای مجازی و ظرفیت‌سازی فرصت‌های مطالعاتی با میزبانی سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، و شهید بهشتی برگزار شد.