Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/08/14 | Creator: 130

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با برگزاری سمپوزیوم تازه های استئوپروز به استقبال روز جهانی پوکی استخوان رفت.

اینجا سمپوزیوم تازه های استئوپروز با حضور جمعی از اساتید، محققان و صاحبنظران حوزه پوکی استخوان صبح امروز 27 مهرماه سال جاری در محل سالن همایش ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در ابتدای این رویداد علمی، دکتر محمدپژوهی رئیس شبکه تحقیقات استئوپروز کشور با اشاره به اهمیت مراقبت از سلامت استخوان گفت: پوکی استخوان یک معضل بهداشتی مهم است تا آنجا که سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز 28 مهر (20 اکتبر) را به عنوان روز جهانی استئوپروز نامگذاری کرده است.

دکتر پژوهی افزود: در پوکی استخوان تراکم استخوان ها کاهش می یابند و استخوان ها متخلخل تر می شود و به دلیل تغییر کیفیت ساختاری استخوان، خطر و احتمال شکستگی در آنها افزایش می یابد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در کیفیت زندگی ایجاد می کند و هم به علت شکستگی های ناشی از کاهش تراکم استخوان، هزینه های بسیاری بر سیستم بهداشت و درمان جامعه تحمیل می کند.

دکتر محمد پژوهی افزود: در هر 3 ثانیه در جهان یک شکستگی اتفاق می افتد. 40 درصد افرادی که دچار شکستگی لگن می شوند به خوبی نمی توانند راه بروند.

وی، سن بالا، سابقه فامیلی، مصرف سیگار و الکل و برخی از داروهای لاغری را از عوامل خطر برشمرد.

دکتر پژوهی با اشاره به اینکه تشخیص بیماری پوکی استخوان مشکل است، گفت: در حال حاضر با استفاده از تجهیزات پیشرفته امکان سنجش تراکم استخوان سریع تر و راحت تر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین برلزوم تشخیص بموقع این بیماری تاکید کرد و گفت: با تشخیص بموقع این بیماری می توان از ابتلا به شکستگی ها جلوگیری کرد. هرچه عضلات قوی تر باشند ، فرد تعادل اش حفظ می شود و از سقوط که عامل شکستگی است، جلوگیری می کند.

در بخش دیگر آیین افتتاحیه این سمپوزیوم دکتر سید محمود طباطبایی رئیس انجمن استئوپروز کشور به ایراد سخن پرداخت.

دکتر طباطبایی گفت: انجمن استئوپروز ایران با توجه به اهميت و فراگيری بيماری پوکي استخوان تاسیس شده است و هدف اصلي آن افزایش آگاهی عمومی در خصوص این بیماری و حمایت از بیماران مبتلا به پوکی استخوان می باشد.

ایشان تصریح کرد: انجمن استئوپروز ایران در اواخر سال 1381 تاسیس و به تایید وزارت کشور رسیده است. این انجمن عضو فدراسیون بین المللی استئوپروز می باشد و طی سالیان گذشته همکاری نزدیکی با فدراسیون مذکور داشته است.

دکتر طباطبایی جلب توجه افکار عمومي نسبت به بيماری استئوپروز به منظور ارتقای برنامه های مربوط به پيشگيری و درمان بيماری و افزايش آگاهي و اطلاعات مردم و مسئولين و سياستگذاران از بيماری استئوپروز، روش های پيشگيری، تشخيص ودرمان آن را از اهداف اصلی انجمن خواند و گفت: فراهم آوردن اطلاعات در زمينه بيماری استئوپروز و بررسي مسایل و مشکلات بيماران مبتلا به استئوپروز از مهمترین فعالیت های این انجمن است.

در ادامه این رخداد علمی، مباحث مختلف در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری استئوپروز توسط اساتید مختلف ارائه شد.

نوضیح اینکه، پوکی استخوان بیماری مربوط به استخوان هاست. در این بیماری اصطلاحا استخوان ها متخلخل می شود و ساختار میکروسکوپی استخوان ها که به صورت لانه زنبوری است به تدریج جرم و چگالی خود را از دست می دهند و بسیار حساس و شکننده می شوند. متاسفانه این بیماری هیچ علامت اولیه ای ندارد و زمانی بروز می کند که یکی از استخوان ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) می شکند؛ به همین دلیل به آن بیماری خاموش گفته می شود.

برای مشاهده کتابچه خلاصه مقالات سمپوزیم اینجا را ببینید.