Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/06/12 | Creator: 130

جلسه اعضای انجمن غدد درون ریز کشور صبح روز پنجشنبه 9 شهریور ماه سال جاری با موضوع معرفی مطالعه برنامه سلامت سالمندی بوشهر و با سخنرانی دکتر افشین استوار دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم- در ابتدای این جلسه دکتر استوار پیشینه ای از مطالعه همگروهی آینده نگر "برنامه سلامت سالمندی بوشهر" را خدمت حاضرین ارائه کرد.

وی گفت: این مطالعه با مشارکت پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و این پژوهشگاه از سال 1391 در بوشهر در حال اجرا می باشد.

دکتر استوار افزود: در این مطالعه حدود 3000 نفر از سالمندان 60 سال و بالاتر مشارکت دارند و در فاز اول مطالعه طیف وسیعی از متغیر های مربوط به عوامل خطر قلبی-عروقی، عضلانی-اسکلتی، و دستگاه عصبی (شامل اکوکاردیوگرافی، سنجش تراکم استخوان به همرا TBS، استخراج DNA و ژنوتایپینگ جهت مطالعات GWAS) مورد بررسی قرار گرفته است.

سرپرست مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه همچنین تصریح کرد: علاوه بر این، نمونه های بیولوژیک شرکت کنندگان در مطالعه شامل نمونه خون و DNA نیز در دو بیوبانک پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم نیز نگهداری می شود.

در حوزه همکاری های بین المللی نیز، دکتر استوار با اشاره به اینکه این مطالعه در کنسرسیوم GSA-Consortium با محوریت دانشگاه اراسموس در روتردام هلند با هدف انجام ژنوتایپینگ و مشارکت در پژوهش های GWAS چند قومیتی و به عنوان بخشی از پروژه HORIZON 2020 با استفاده از گرنت کمیسیون اروپا نیز فعالیت دارد افزود: مطالعه برنامه سلامت سالمندی بوشهر در حال پیوستن به کنسرسیوم COSMIC )Cohort Studies of Memory in an International Consortium) است که با مشارکت بیش از 30 مطالعه از سراسر جهان در حوزه مشکلات شناختی در سالمندان تحقیق می نماید.

در خصوص مراحل بعدی اجرای این برنامه دکتر استوار خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه فاز اول این مطالعه شامل اندازه گیری های پایه در دو مرحله و نیز پیگیری به مدت 5 سال به پایان رسیده است و طبق پروتکل، فاز دوم آن از مهرماه سال جاری آغاز خواهد شد.

Keywords