Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/06/02 | Creator: 130

به همت کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دیابت (2) وابسته به پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه و معاونت امور اداری و پشتیبانی شرکت ملی گاز ایران، همایش عمومی با موضوع تغذیه سالم برگزار شد.

همایش تغذیه سالم با رویکرد پیشگیری از دیابت صبح اولین روز شهریور 1396 با حضور کارکنان شرکت ملی گاز ایران و با هدف ترویج ورزش و تحرک بدنی و پیشگیری از ابتلا به چاقی و اضافه وزن در سالن شهدای این شرکت برگزار شد و حاضرین از مطالب مفید در زمینه پیشگیری و درمان دیابت بهره مند شدند.

در این همایش، دکتر سعید حسینی فوق تخصص تغذیه بالینی و عضوهیئت علمی دانشگاه با اشاره به افزایش روند مبتلایان به دیابت در سطح دنیا و کشور، به ویژه در مناطق شهری، توجه به موضوع تغذیه را پر اهمیت خواند و تصریح کرد: تغذیه سالم میتواند تا حد زیادی می تواند از ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ها در افراد جلوگیری کند.

ایشان با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری ها از چاقی نشات میگیرندتاکید کرد: در صورتی که چاقی در افراد کنترل نشود می تواند خسارت های جبران نا پذیری را هم برای جامعه و هم برای سیستم بهداشتی کشور به وجود بیاورد.

دکتر حسینی خاطر نشان کرد: در قرون گذشته انسان بيش از هر چيز ديگر در معرض بيماري هاي واگير دار همچون بیماری های عفونی قرارداشت اما امروزه بیماری‌های غیرواگیر که همانگونه که از عنوانشان پیداست مسری نبوده و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شوند اما در عوض مدت طولانی در بدن باقی می‌مانند زندگی افراد را با تهدید جدی روبه رو کرده است.

وی با تمثیل اینکه کاهش وزن همچون یک معادله ریاضی در نتیجه تناسب بین میزان کالری دریافت شده و سوزاندن آن رخ میدهد تاکید کرد پیروی از عادات و الگوی تغذیه درست و رعایت اصول تنوع،تناسب و توزان در مواد غذایی به همراه تغییر سبک زندگی و فعالیت فیزیکی تاثیر به سزایی در تناسب اندام دارند.

دکتر حسینی در پایان ضمن تاکید تاثیرات منفی رژیم های غذایی سخت یادآورشد: این نوع رژیم ها نه تنها موجب ایجاد دچار سوءتغذیه و انواع بیماری ها می شوند، بلکه بدن این افراد پس از مدتی حتی با خوردن غذای طبیعی هم چاق می شوند.

در بخش دیگر این همایش، خانم احسانه طاهری کارشناس ارشد تغذیه و دبیر مرکز تحقیقات پوکی استخوان پژوهشگاه نیز چارچوب مواد غذایی مفید برای بدن و راه های پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از طریق تغذیه سالم را برای حاضرین تشریح کرد و به پرسش های شنوندگان و حاضرین پاسخ داد.

گفتنی است، با هماهنگی های انجام شده، همزمان با این همایش، گروه نمونه گیری با تجهیزات لازم برای تست قند خون رایگان از داوطلبان در ورودی سالن همایش مستقر بود و تمامی مراجعین با انجام آزمایش قند، از میزان قند خون خود آگاه شدند.

ضمنا، روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم مراتب تشکر وقدردانی را از آقایان احمد رحیمی معاونت امور اداری و پشتیبانی ،سید حسین نقوی الحسینی رییس خدمات اداری و رفاهی و بهمن آتش زبان. رییس خدمات عمومی و اجتماعی شرکت ملی گاز ایران جهت توجه به بحث آموزش عمومی سلامت کارکنان و انجام هماهنگی های لازم در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن این همایش اعلام می دارد.