Interio

مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1396/09/14 | ایجاد کننده: 4

پوکی استخوان نوعی بیماری است که با کاهش تراکم و کیفیت استخوان همراه است. به علت شیوع بسیار بالا، این بیماری در سراسر جهان به عنوان یک معضل بهداشت عمومی شناخته می شود. مهم ترین و شناخته شده ترین پیامد پوکی استخوان شکستگی است. از آن جائی که استخوان پوک شکننده نیز می شود، خطر شکستگی در این بیماران به شدت افزایش می یابد و چون از دست دادن تراکم استخوان در این بیماری بسیار آهسته و بطئی اتفاق می افتد، در بسیاری از موارد اولین تظاهر بیماری بروز شکستگی است. خوشبختانه با پیشرفت های اخیر در فناوری های تشخیصی و درمانی، پوکی استخوان در حال حاضر به عنوان یک بیماری قابل تشخیص و درمان شناخته می شود و با درمان پوکی استخوان تا حدود زیادی می توان از شکستگی به عنوان مهم ترین پیامد بیماری جلوگیری کرد.

مرکز تحقیقات پوکی استخوان وابسته به پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1389 کار خود را به عنوان یک مرکز تخقیقاتی آغاز کرد و در حال حاضر به عنوان همکار سازمان جهانی بهداشت و بنیاد بین المللی استئوپروز و نیز همراستا با اهداف شبکه تحقیقات استئوپروز و انجمن استئوپروز در کشور در جهت فراهم ساختن شواهد مورد نیاز جهت سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری مدیران و سیاست‌گذاران حوزه سلامت در سطح ملی و بین المللی فعالیت می نماید. اهدافی که مرکز تحقیقات استئوپروز دنبال ‌می‌کند، بر اساس برنامه راهبردی این مرکز و در راستای اهداف متعالی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

چشم انداز

مرکز تحقیقات پوکی استخوان وابسته به پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در افق 1404 به عنوان مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موسسه تحقیقاتی در کشور و یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موسسات تحقیقاتی در سطح بین‌المللی در حوزه تخصصی خود به رسمیت شناخته شده است.

ماموریت

الف: فراهم کردن معتبر ترین شواهد برای استفاده سیاستگذاری کلان حوزه سلامت عمومی با انجام پژوهش های کاربردی در حوزه تخصصی

ب: طراحی و اجرای معتبرترین پژوهش های بالینی برای یافتن موثرترین روش های تشخیص و درمان در حوزه تخصصی

ج: طراحی و اجرای پژوهش های پایه در مرز دانش با هدف توسعه فناوری در حوزه تخصصی در همکاری با بهترین مراکز پژوهشی داخلی و بین‌المللی

دکتر افشین استوار رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز